Szunnita választási fenyegetés

Lövöldözés tört ki egy bagdadi mecsetnél, ahol a hívők a falludzsai támadás ellen tiltakoztak. Az amerikaiak szerint megtört az ellenállás gerince.

Iraki kormánycsapatok Bagdadban tegnap megrohamozták az egyik szunnita mecsetet. A pénteki imáról kitóduló tömeg az amerikaiak és az ideiglenes kormány elleni harcra buzdított, és néhányan állítólag rálőttek az iraki nemzeti gárda tagjaira. A tűzharcban három ember életét vesztette, öten megsebesültek. A szellemi ellenállás fellegvárának számító Abu Hanifa mecsetben negyven személyt vettek őrizetbe.

Korábban egy radikális szunnita szervezet megfenyegetett mindenkit, aki indulni merne a január végére tervezett választásokon, és kilátásba helyezte, hogy megtámadja a szavazóköröket. Az ideiglenes kormány ellenben a választások és az amerikaiak ellen agitáló szunnita vallási személyiségek letartóztatását helyezte kilátásba. Amerikai elemzők szerint a rendezési terv alapjait fenyegetné, ha a szunnita kisebbség bojkottálná a választásokat.

Egy öngyilkos merénylő Bagdadban autóba rejtett pokolgéppel megölt öt iraki rendőrt. A támadás során legalább tízen megsebesültek. Moszulban tizenöt ellenálló elesett, tízet pedig elfogtak, amikor az iraki erők amerikai támogatással viszszafoglaltak több rendőrőrsöt. A harcokban három rendőr is életét vesztette.

Falludzsában megszűntek az összecsapások, de a város még így is nagyon veszélyes maradt. Az amerikai tengerészgyalogság és az iraki kormányerők házról házra járva keresik az elrejtőzött ellenállókat, illetve az eldugott fegyvereket. Sok épületben még nem sikerült hatástalanítani a robbanócsapdákat. Az 1. tengerészgyalogos expedíciós csoport parancsnoka, John Sattler altábornagy szerint a tizenegy napja indított offenzíva megtörte az ellenállás gerincét, és megszüntette a fegyveres csoportok szabad működési területét.

Egy falludzsai épületben megtalálták az al-Kaidával kapcsolatban álló terrorvezér, Abu Muszab az-Zarkavi híveinek egyik központját. A legnagyobb helyiség falára az al-Kaida jelképét festették, és a szobákban több levélre, dokumentumra, illetve számítógépes adathordozóra bukkantak. Az egyik levelet az-Zarkavi írta, és utasításokat tartalmazott két alvezérének, egy másiknak pedig ő volt a címzettje. Az-Zarkavi és közvetlen környezete az amerikaiak feltételezése szerint még a támadás megkezdése előtt elhagyta Falludzsát.

Irak után Irán következik?

Az Egyesült Államok mérlegeli, hogy milyen eszközökkel állíthatná meg Irán atomprogramját, illetve mit tehet az iraki fegyveres csoportoknak nyújtott teheráni támogatás ellen. A New York Times az Irakkal szemben egyszer már eljátszott forgatókönyv baljós ismétlődésének tartja, hogy hivatalos helyeken egyre újabb leleplezésekkel próbálják igazolni az Irán által jelentett veszélyt. A legutolsó a sorban Colin Powell volt, aki kijelentette, hogy Irán nukleáris robbanófejek hordozására alakítja át Shahab-3 típusú, 2000 kilométeres hatótávolságú ballisztikus rakétáit. A távozó külügyminiszter támogatásáról biztosította az európaiak által kezdeményezett diplomáciai tárgyalásokat, de kísérete azonnal kiszivárogtatta azt az aggodalmát, hogy az időt Irán atomprogramja folytatására fogja kihasználni. Az iráni atomlétesítmények megsemmisítése azonban légitámadással szinte lehetetlen, az ország elfoglalása pedig sokkal nehezebb lenne, mint Iraké. Washington tisztában van vele, hogy Irán esetében még kevesebb szövetségesre számíthatna, mint az iraki háborúban.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.