Hatalmas állami támogatáshoz jut a brit atomipar. Az Európai Zöldpárt a döntés katasztrofális piaci hatásaira figyelmeztet, és az Euratom Egyezmény felülvizsgálatát sürgeti.
Brüsszel eltűri a brit atomipar állami támogatását
Az Európai Bizottság szerdán bejelentette, hogy nem akadályozza meg a brit atomipari óriás, a British Energy 6 milliárd euró összegű állami támogatását. A privatizálása óta csőd szélére került cég folyamatosan veszteséges, mivel csak a piaci árnál drágábban képes áramot termelni. Brüsszel az Euratom Egyezmény előírásaival magyarázza, hogy az uniós gyakorlattól eltérve engedélyezi a brit kormány pénzügyi beavatkozását.
Claude Turmes luxemburgi zöldpárti képviselő, az Európai Parlament korábbi jelentéstevője katasztrófának minősítette a brüsszeli döntést. "A brit támogatás - a nukleáris energiatermelést nagyrészt ellenző európai adófizetők pénzén - mesterségesen leszorítja az áram árát. A brit atomipar állami támogatása ellenkezik a "szennyező fizet" elvvel, ami az EU és Nagy-Britannia szabályozási rendszerének is sarokköve."
A zöldek komolyan féltik az európai energiapiaci verseny egyensúlyát. Brüsszel azt "üzente" más országok atomipari lobbijainak is, hogy "túl nagyok ahhoz, hogy engedjék meghalni".
A British Energy állami támogatása megerősíti az Európai Zöld Párt álláspontját, amely szerint az Euratom Egyezmény összeegyeztethetetlen az EU belső piacának intézményeivel. "Képtelenség úgy kialakítani az egységes belső árampiacot, hogy közben annak egyharmadát állami támogatásokkal védelmezik" - szögezik le.
Az osztrák és a német kormány az új európai alkotmány előkészítése során az Euratom Egyezményt felülvizsgáló konferenciát javasolt. Az Európai Zöldek felhívják minden uniós tagállam közvéleményét, hogy támogassák az osztrák-német kezdeményezést.
(forrás: The Greens/EFA, Zöld Demokraták)