Wekler-ügy: izzik a parázs az SZDSZ-ben

Elégedetlen a Wekler-ügy lezárásával, és a parlamenti alelnök leváltását követeli több SZDSZ-es politikus. Kezdeményezésüket indokolatlannak tartja a párt vezetősége, melyet már az ügyvivők is bírálnak.

Az elmúlt időszak legfeszültebb hangulatú ülését tartotta tegnap délelőtt az SZDSZ ügyvivői testülete. A tanácskozáson ismét szóba kerültek Wekler Ferenc gazdasági ügyei amiatt, mert az alapító tag Eörsi István vasárnap kilépett a pártból. A döntését indokló, az SZDSZ-t keményen bíráló levele éles vitákat gerjesztett az ügyet a múlt héten egyszer már lezáró testület ülésén, amelyen nemcsak a Wekler-történet, hanem az egyelőre zsákutcában lévő, a jövő évi költségvetésről szóló koalíciós egyeztetés és a Medgyessy Péter által tervezett kormányátalakítás is szóba került. A személyeskedésektől sem mentes tanácskozáson éles bírálatokkal illette több ügyvivő a pártvezetést. (Eörsinek az ügyről írott levelét lapunk 14. oldalán teljes terjedelemben közöljük.)

Wekler Ferenc méltatlanná vált az Országgyűlés alelnöki posztjára, ezért távoznia kell - tartalmazza az az állásfoglalás-tervezet, amelyet az SZDSZ országos tanácsának rendkívüli ülésével fogadtatna el két szabad demokrata politikus. Bauer Tamás volt és Gusztos István jelenlegi képviselő elégedetlen azzal, ahogy az SZDSZ ügyvivői testülete a múlt héten következmények nélkül lezárta Wekler mezőgazdasági vállalkozásainak ügyét. Az ügyvivői testület parázs vita után azt mondta ki, hogy Wekler "élt és nem visszaélt az adódó lehetőségekkel", amikor szőlőtelepítésre több mint százmilliós vissza nem térítendő támogatást kért és kapott. Bauerék szerint viszont Wekler már azzal is, hogy az Országgyűlés alelnökeként hivatásszerűen mezőgazdasági vállalkozással foglalkozik, folytatólagosan megsérti az országgyűlési képviselők jogállásáról szóló törvényt. Ez ugyanis azt mondja ki, hogy a parlament elnöke és alelnökei a szerzői jogvédelem alá eső tevékenységeket kivéve más kereső foglalkozást nem folytathatnak. A két politikus szerint Wekler országgyűlési képviselői tisztségét is anyagi előnyszerzésre akarta felhasználni, amikor a mórágyi borvidéket - ahol földje van - a tolnaiból az értékesebb szekszárdi borvidékhez akarta soroltatni benyújtott javaslatában.

Bauerék a rendkívüli tanácson foglalkoznának Demszky Gábor ügyeivel is, ám a főpolgármester esetében megelégednének azzal, ha elnézést kérne a nyaraláshoz használt szolgálati autó és sofőr, illetve az olcsón bérelt terepjáró miatt. (Demszky ezt egy tévéinterjúban, illetve lapunk tegnapi számában megtette.)

A kezdeményezésről az országos tanács elnöke, Pető Iván nem kívánt nyilatkozni, mert külföldön tartózkodik. Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke ugyanakkor feleslegesnek nevezte az országos tanács összehívását.

Az SZDSZ alapítói közé tartozó Eörsi kilépésének okait vitatva, illetve a lépést túlzásnak nevezve Kuncze Gábor pártelnök jelezte, hogy tudomásul veszi és sajnálja a bejelentést. Majdnem ugyanezeket a szavakat használta akkor is, amikor Kis János, az SZDSZ első elnöke és Hack Péter jelentette be szinte egyszerre a távozását Medgyessy Péter miniszterelnök D-209-es ügye idején, 2002 nyarán.

Szabad demokrata veszteségek

Az SZDSZ Kis János előtt elvesztett már egy másik korábbi elnököt, Tölgyessy Pétert is, de őt nem morális, hanem politikai okból. Tölgyessy 1996-ban azért távozott - és lett később a Fidesz országgyűlési képviselője -, mert nem akart a koalíciós partner MSZP erőterében politizálni. Szintén a jobboldalon folytatta Tellér Gyula, aki SZDSZ-es országgyűlési képviselőből lett a Fidesz egyik ideológusa. Eörsi István előtt is többen léptek ki erkölcsi fenntartásokat hangoztatva a rendszerváltás előtti demokratikus ellenzék tagjai közül. A párt Tocsik-ügyben feltárt érintettségére hivatkozva távozott a pártból 1996-ban Rajk László, aki évekig tagja volt az SZDSZ vezető testületeinek, és ekkor mondott le minden pozíciójáról Tamás Gáspár Miklós. A filozófus 2000-ben a pártból is kilépett, mert már a párt politikájának alapelveit illetően is kételyei támadtak. Az SZDSZ-ből nyilvánosan legutóbb Németh Zoltán, Szekszárd alpolgármestere lépett ki 2003 végén, mint mondta, elkeseredésében, mert Tolna megyén nem segített a kormányváltás. Visszaadta a párttagkönyvét Bencsik János, Tatabánya polgármestere is 2002 nyarán, mert szerinte az SZDSZ belesimult a szocialisták arculatába, és a vezetés nem fordít kellő figyelmet "vidéki talpasaira".

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.