"Az államigazgatásban is jobban bízik az ember azokban a munkatársakban, akik már egyébként letették a katonai esküt. Mert ez egy életre szól, és azokra, akik nem tettek katonai esküt, az ember egy kicsit másképpen tekint, mint azokra, akik ezt a súlyos kötelezettséget vállalták.
Öreg tápos nem vén túzok, novemberben hazahúzok!
a besorozottak, otthon azt mondhassák, hogy nagyon nehéz szolgálat volt, nagyon komoly szolgálat volt, és büszke vagyok arra, hogy eleget tudtam neki tenni."
Ezért tehát a cél az, hogy minden olyan fiatal, aki fizikailag erre alkalmas, akárcsak a legkisebb mértékben is, az szolgálatot teljesítsen, és elkötelezett legyen az ország közös jövője iránt. Ezért a sorkatonai rendszerben is módosításokat kell végrehajtani, még egyszer mondom, annak érdekében, hogy amikor hazamennek
Orbán Viktor,
a Magyar Honvédség
feladatszabó értekezlete
2001. március. 1.
"... a sorkötelezettség nemzetfilozófiai kérdés. Egyszer már vegyük tudomásul, hogy nincs joga senkinek megfosztani az egészséges, épkézláb fiatalembert attól a kötelességétől, hogy a hazáját megvédhesse! A Független Kisgazdapárt a sorkötelezettség fenntartása mellett foglal állást, és nagyon távoli jövőben látja csak annak a lehetőségét, hogy az önkéntes hadseregre áttérhessünk, de akkor már olyan fiatalok lesznek, akik katonák akarnak lenni."
Lányi Zsolt,
Országgyűlés,2000. június 19.
"Mi azt mondjuk, hogy nem az a kérdés, hogy kell-e vagy sem profi hadsereg, illetve
fel lehet-e váltani a sorkötelezettséget vagy sem, hanem az, hogy mikor. Az időtényező rendkívüli módon fontos..."
Simicskó István,
Fidesz, Országgyűlés,
2000. június 19.
"Csapást jelentett, legalábbis az én számomra, hogy a második évfolyamtól megkezdődött a katonai kiképzés. Világéletemben utáltam a hadsereget, de még az egyenruhát is..."
Horn Gyula,
Cölöpök, 1991
"Az általános hadkötelezettség nem szüntethető meg a hadsereg hivatásos jellegének erősítése mellett sem, mert - nagyságából adódóan - a legkorszerűbb eszközökkel felszerelt, teljesen hivatásos haderő is csak a háborús küszöb alatti fegyveres konfliktusokat képes kezelni. ..."
Részlet a Keleti György (MSZP) által 1994-98-ban
irányított honvédelmi tárca
hivatalos kiadványából, 1998
"Nagykorúságát elérve, minden fiatalember egy-másfél éves szabadságvesztésre van ítélve."
"Nem látok semmi lényegbevágó különbséget a rendőri és a katonai fegyveres szolgálat között. Nem indokolt, hogy békeszerető, polgári társadalom akár az egyiket, akár a másikat különleges és kiváltságos erkölcsi státussal ruházza fel."
"A kötelező katonaság butít."
Konrád György: Dönthessünk önmagunkról! (Népszabadság, 1993. június 4.)
Idézetek a Hadkötelezettséget Ellenzők Ligájának honlapjáról