Megkezdte Lynndie England közkatona kihallgatását kedden egy észak-karolinai katonai bíróság. A 21 éves nő arcát az Abu Graib börtönben készült fotókról ismerte meg a világ: ezeken vigyorogva mutogatott iraki fogva tartottak nemi szervére, illetve pórázon húzott lemeztelenített foglyokat. Abu Graib szimbolikus jelentőségét jelzi: az ottani narancssárga rabruhához hasonlóban végeztek ki túszaikat az iszlám szélsőségesek.
Bíróság előtt az Abu Graib-i "szörnyeteg"
A most kezdődött eljárás dönt arról, bíróság elé állítják-e a hét hónapos terhes Englandet. A vádpontok közül tizenhárom a foglyokkal való kegyetlen bánásmódra vonatkozik, hat pontban pedig - amelyek csak júniusban merültek fel új bizonyítékok alapján - szexuális tárgyú fotók készítése és birtoklása miatt vezethetik bíróság elé a nyugat-virginiai katonanőt. Ha elítélik, akár 38 évre börtönbe zárhatják.
A védők azzal érvelnek, hogy Lynndie England csupán bűnbak, és a kormány így akarja megúszni a felelősségre vonást az Irakban elkövetett hibákért. England - aki az Amerikában a kilátástalanságot jelképező lakókocsiparkból "menekült" a hadseregbe - többször elmondta, ő pusztán parancsra cselekedett. A Pentagon tagadja, hogy - értékes tanúvallomások reményében - kegyetlenkedésre adott volna utasítást. A védelem Dick Cheney alelnököt és Donald Rumsfeld védelmi minisztert is szerette volna beidézni, de erre végül nem kaptak engedélyt.
Englanden kívül még hat katona ellen indult eljárás. Jeremy C. Sivits őrvezető bűnösnek vallotta magát, és májusban egy év börtönbüntetésre ítélték. England születendő gyermekének állítólagos apja, Charles A. Graner Jr. ellen is megindult a vizsgálat. A 372. katonai rendészeti század - ahol England és társai szolgáltak - kedden visszafogott ünnepség keretében hazatért Amerikába. Az egységet 2003 májusában Kuvaitba, októberben az Abu Graibba vezényelték.
Az Abu Graib börtön korábbi vezetője azt állította kedden a BBC-nek, hogy szándékosan eltitkolták előle, mi történik a foglyokkal. Janis Karpinski dandártábornok elmondta, bizonyítékai vannak: különintézkedések születtek, nehogy tudomást szerezzen a kihallgatásokról és a fogolykínzásokról. Szerinte a Pentagon és a Fehér Ház is érintett abban, ahogy az ügyet megpróbálták titokban tartani.
Vizsgálatot indít a dán hadsereg is, miután több tiszt panaszkodott, hogy kollégájuk kegyetlen módszerekkel hallgatott ki foglyokat az Irak déli részén fekvő Camp Edenben - jelentette a Reuters. Hans-Christian Mathiesen, a hadsereg szóvivője elmondta, hogy a vizsgálat több katonát is érint.
Egészségügyi felszereléseket tartalmazó, 230 millió forint értékű magyar segélyt vitt Kuvaitból Bagdadba a magyar katonai kontingens, amelyet az iraki egészségügyi minisztérium képviselői vettek át kedden. A felszerelések között 80 darab defibrillátor, illetve különböző kardiológiai és diagnosztikai műszerek vannak. A tervek szerint a műszerek egy részét a magyar kontingens állomáshelyének körzetében, Hillában, illetve Bagdadban és Babilonban helyezik üzembe az iraki egészségügyi tárca által kijelölt kórházakban. (MTI)