A nyugat-szudáni Dárfúrban kegyetlenkedő milíciák tagjainak lefegyverzését és bíróság elé állítását követelte a szudáni kormánytól az ENSZ Biztonsági Tanácsa pénteken elfogadott határozatában.
ENSZ határozat a szudáni válság ügyében
A 13 támogató szavazattal, Kína és Pakisztán tartózkodása mellett megszületett határozat szövegében egyes BT-tagok vehemens tiltakozásának hatására nem szerepel a "szankció" kifejezés. A határozati javaslatot előterjesztő Egyesült Államok azt szorgalmazta, hogy a testület helyezzen kilátásba szankciókat arra az esetre, ha Kartúm nem tesz eleget a BT követeléseinek.
A határozat szövege ugyanakkor utal az ENSZ alapokmányának 41. cikkére, amely szankciókkal felérő lépések megtételét helyezi kilátásba, így például a gazdasági, szállítási, kommunikációs, valamint diplomáciai kapcsolatok megszakítását.
Az Egyesült Államok, valamint a Szudánnal szembeni határozottabb föllépést pártolók aláhúzták: a határozat, ugyan nem szó szerint, de lényegét tekintve mégiscsak szankciókkal fenyegeti a kartúmi kormányt. "A határozat szigorúan és félreérthetetlenül tudtára adja a szudáni kormánynak azt, hogy köteles együttműködni. A szudáni vezetésnek tudnia kell, hogy ennek hiányában szankciókkal lesz kénytelen szembenézni" - mondta John Danforth amerikai ENSZ-nagykövet.
Kína és Pakisztán azért tartózkodott, mert nem értett egyet a "szankció" kifejezés elhagyása ellenére a határozatban kilátásba helyezett lépésekkel. Kína "reméli és hiszi, hogy a szudáni kormányzat eleget tesz kötelezettségének", beleértve a dzsandzsavíd arab milícia lefegyverzését is - mondta Vang Kuang-ja (Wang Guangya) kínai ENSZ-nagykövet. A határozat értelmében Kofi Annan ENSZ-főtitkár 30 naponként köteles jelentést előterjeszteni a dárfúri fejleményekről.
A nyugat-szudáni tartományban az ENSZ becslései szerint eddig 30 ezer embert mészároltak le, és több mint egymilliót űztek el lakóhelyéről a kartúmi kormányzat oldalán álló dzsandzsavíd arab milícia tagjai, akik tizenhét hónapja folytatnak harcokat fekete földművesek ellen a térség egyre apadó erőforrásai fölötti ellenőrzés megszerzéséért.
A holland kormány által felajánlott repülőgépekkel augusztus első hetében Dárfúrba érkezhetnek az Afrikai Unió (AU) 308 fős békefenntartó egységének első katonái - közölte pénteken a szervezet illetékese. A békefenntartók biztosítanak majd védelmet az AU mintegy száz szudáni megfigyelőjének, továbbá ügyelnek a szudáni kormány és a több politikai befolyást követelő dárfúri lázadók között április 8-án megkötött, azóta számtalanszor megsértett tűzszünet betartására.
(MTI)