"Elviseltük azt is, hogy az edzéseken nem szólított a nevünkön minket, hanem csak mint a kutyáknak füttyentgetett nekünk. Azt azonban már mindannyian megalázónak tartottuk, hogy például Leandrot rendszeresen buzi brazilként emlegette és szólította, de ez persze csak egy kiragadott példa, hiszen számos játékostársunkat alázta meg ehhez hasonló módon." - A Ferencváros labdarúgóinak írásos nyilatkozata
A csodálatos játék
Ebéznék egy utolsót. (Ebégatok, gat-getek.)
Mert én azt nem, nem tudom megbocsájtani a sorsnak vagy kinek, hogy a görög németek, és így, és a robotfutball, és a satöbbi. A döntőt nem is néztem. Egyrészt büntetésből, persze (nagy pofont adtam az európai futballnak), másrészt mert tényleg nem érdekelt. Ennek a csapatnak egyetlen nézhető meccse sem volt. (Persze: lennék görög, rögtön nézhető lenne, hajjaj, de nem vagyok görög, úgynevezett semleges néző vagyok, nekünk semleges nézőknek pedig� sportriporteri origók vagyunk.) Lehet udvariaskodni, hogy így a kulturált védekezés, meg úgy a kevés szabálytalanság, a fegyelmezettség, az erőnlét, az akarat, a taktikai perfekció, de ha egyszer nézhetetlen? És nemcsak az nézhetetlen, ahogy ő játszik, hanem nézhetetlen lesz tőle a másik, az ellenfél is: senki nem tudott játszani ellenük, mindenkiből erőlködő, fantáziátlan, buta gólem vált, ahogy a görögökkel szembekerült. Ezt hívják a játék brutális legyilkolásának.
Menjünk messzire: ez az Eb, ha másra nem is volt jó, azt szépen mutatta, hogy a válogatott-futball néven ismert koncepció egyre kevésbé tartható: munkahelyeiken, a klubok-ban eurómilliókért teljesítő futballművészek nem indíthatók harcba a nemzeti büszkeség és más, a profi sportban nehezen értelmezhető fogalmak jegyében, vagyis indíthatók, de az eredmény az lesz, ami.
Aki ezután az ebé után elkezd nekem a futball nagyszerűségéről mégiscsodálatosezajátékozni, azt össze kellene zárni egy hétre Pintér Attilával.
Egyébként azon is lehetne rugózni csöppet, hogyan lett a látványosan felkészületlen, viszont - hogy is mondjuk finoman? - nem túl jó modorú, buktatott Fradi-edzőből sajtókedvenc. Mitől szerettek bele abba az emberbe, aki két hét alatt kiölte a játékot a legjobb futballistákkal (ha lehet ilyen jelzős szerkezetet használni még) rendelkező magyar klubból, és kábé azért nyert bajnokságot, mert a többi, egyébként sem túl tigris csapat gyakorlatilag szétesett. Ennek a Fradinak még akkor is nyernie kellett volna, ha Szabadi Béla az edző vagy egy újpesti hátvéd.
Miért gondolódik hirtelen, hogy P. Attila a megkérdőjelezhetetlen szakmai tekintély, a kompromiszszumokat nem ismerő, kemény, de igazságos vezető?
Persze, ha a játékosok fúrnak valakit, az gyanús. Mert a játékosok hagyományosan lusta szélhámosok, és ha valakire fújnak, akkor nyilván azért, mert.
Varga Zoltán is évekig fenn tudta tartani a látszatát, hogy ért hozzá.
Tetszettek már látni európai középcsapatedzőt, mondjuk? Próbálják odaképzelni a helyére, mondjuk egy nemzetközi sajtótájékoztatóra, P. Attilát!
Nem kell ahhoz UEFA-licensz, hogy fölmérhesse az ember a magyar futball általános szakmai színvonalát. Elég figyelni a nemzetközi meccsek után szponzorált ingekben nyilatkozó szakértőket. A sportműsorok elkeseredetten próbálnak szerezni valakit, aki képes kerek mondatokat mondani a futballról, de általában olyanokat találnak, akik azt tudják elmondani, amit egyébként is látunk a képernyőn ("a szélső nagyon jól került a védők mögé, tökéletes volt a beadás, és onnan már nem lehetett hibázni�"), vélemény helyett sportlapokból bemagolt tömegpusztító közhelyeket, taktikai elemzés helyett kocsmai bölcsességeket mantráznak alig érthető mondatokban.
Ez az a tudás, ami a magyar futballban fellelhető.
Arra is jó volt a nyomorult ebé, hogy a szerencsétlen magyar újra szembesülhessen mindezzel.