Megoldódni látszik egy hat évtizedes probléma: határátkelő nyílik a második világháború végén kettévágott Szelmenc ukrán és szlovák része között. A magyarok lakta falu gondján egy washingtoni kezdeményezés segített: a Magyar-amerikai Kongresszusi Kapcsolatok Központja (CHACR) amerikai honatyák figyelmét hívta fel az áldatlan állapotokra.
Kis csoda Szelmencen
A kongresszus kétszáz tagú emberjogi képviselőcsoportja áprilisban meghallgatást tartott Szelmencről, amelyre amerikai magyarok adományaiból a falu két részének polgármestereit is meghívták. Az amerikai képviselők levelet intéztek Pozsonyhoz, Kijevhez, és az EU-hoz. A kezdeményezés mindenütt kedvező visszhangra talált, és júniusban az ukrán-szlovák kormányközi bizottság ülésén a felek megállapodtak, hogy egy éven belül megnyitják a határátkelőt. A technikai feltételekről a közeljövőben születik döntés. Előreláthatólag gyalogos nemzetközi határátkelőt létesítenek, és a helyi lakosoknak a vízumért sem kell majd fizetniük. A kérdés Mikulás Dzurinda szlovák miniszterelnök múlt heti kijevi tárgyalásai során is szóba került.
Nagy Sándor András, a CHACR elnöke szerint szerte a Kárpát-medencében reménységre adhat okot, hogy sikerült áttörést elérni egy hatvan éve elfeledett, kicsiny magyar település ügyében. A szervezet most a vajdasági magyarokat érő atrocitásokra igyekszik felhívni az amerikai képviselők figyelmét.
Üres az őrtorony
A két falu gyakorlatilag leállította a lobbizást, mivel a határátkelő megnyitását már eldöntötték. Már csak a technikai részleteket kell kidolgozni - mondta lapunknak Tóth Lajos, a szlovákiai Nagyszelmenc polgármestere, aki áprilisban a washingtoni kongresszusban is beszámolt a "kettévágott falu" ügyéről. - Pozsony és Kijev most már nemcsak ígérget, további felvetéseinket pedig kisszelmenci kollégámmal, Illár Józseffel együtt személyesen is elmondhatjuk az ukrán-szlovák vegyes bizottságban. Ha folytatnánk a harcot, azzal "nyitott kapukat döngetnénk". Bár még le van zárva a határ, már ritkán találkozunk szigorú ukrán határőrökkel. Az őrtorony is üres, így zavartalanul átkiabálhatunk a rokonoknak a másik országba. Kaptunk arra is ígéretet, hogy az ukrán vízumot a többórányira levő Eperjes helyett a szomszédos Nagymihályban szerezhetjük majd be - közölte Tóth Lajos. (G. G. A.)