Tábori napló I.

Sokáig tartott míg a világ felfigyelt arra, mi is történik Szudán nyugati határvidékén. Addigra több száz falut égettek fel az arab milicisták, tömegesen végezték ki az ott lakó férfiakat, és erőszakolták meg a nőket. Az emberi jogi szervezetek a civil lakosság emberi jogainak súlyos megsértésével, népirtással, etnikai tisztogatással, erőszakkal és fosztogatással vádolják a Dzsandzsavid milícia tagjait. A dárfúri régióban tevékenykedő két fekete-afrikai felkelő mozgalom képviselői állítják: az arab fegyvereseket a szudáni kormány bujtotta fel a lázadókkal szimpatizáló lakosság megbüntetésére.

Az emberek menekülni kényszerültek a felégetett, kifosztott falvakból, több mint egymillióan keltek útra. Szinte semmit sem tudtak magukkal vinni otthonukból, így most nincsenek ruháik, edényeik, takaróik. Gallyakból, fűből és rongyokból tákolták össze kunyhóikat. Így jöttek létre az első rögtönzött táborok a homoksivatagban a csádi határ mentén. Lakóik főleg nők és gyerekek, hiszen a férfiak többségét kivégezték.

Nincs víz és elegendő élelem, és semmi sem védi a menekülteket az időjárás viszontagságaitól. Napközben a hőmérséklet 40 Celsius-fok fölé emelkedik, éjszakára pedig fagypont alá süllyed. Ez a hőmérséklet-ingadozás különösen a gyerekeket viseli meg. Sok a légúti fertőzéses megbetegedés, ami a gyerekek legyengült fizikai állapota miatt akár életveszélyes is lehet.

Az igazi nagy veszélyt azonban az éhezés és a járványok jelentik. Ha néhány héten belül beköszönt az esős évszak, a segélyszállítmányokat már nem lehet a táborokba eljuttatni, és így akár 350 ezer ember odaveszhet.

A segélyszervezetek ezért próbálják a világ közvéleményének figyelmét felhívni a dárfúri régióban fenyegető humanitárius katasztrófára, melyet egyesek a ruandai népirtáshoz hasonlítanak. Egyelőre hiányzik azonban a politikai elkötelezettség, a szolidaritás, nem nehezedik megfelelő nyomás a szudáni vezetésre a mielőbbi rendezés érdekében. A kormányok és az adományozók által felajánlott támogatás pedig nem elegendő ahhoz, hogy a menekülteket megvédjék a közelgő tragédiától.


Ön is segíthet!

Egy családnak Darfúrban kevesebb, mint 4000 forintra van szüksége ahhoz, hogy új életet kezdhessen. Ennyibe kerül az a túlélő csomag, melyet az UNICEF biztosít a táborba érkezőknek. (Tartalma: szappan, két vizes kanna, két gyékény és két takaró az alváshoz, egy műanyag ponyva, hogy fedél kerüljön a család feje fölé.)

Adományát az UNICEF 11705008-20123725 számú számlájára juttathatja el, vagy befizetéséhez csekket kérhet a 06-1-201-4923 telefonszámon. (Amennyiben a befizetésen közli címét és adóazonosító számát az UNICEF Magyar Bizottság az év végén adóigazolást küld adományáról.)

Hogyan segít az UNICEF Szudánban?

Az UNICEF több mint ötven munkatársa dolgozik jelenleg a dárfúri tartományban. Feladataik közé tartozik a sürgősségi egészségügyi ellátás és a védőoltás kampányok megszervezése, a krónikusan éhező gyerekek terápiás táplálása, az ivóvíz ellátás kiterjesztése, a menekült gyerekek oktatása, a túléléshez szükséges eszközök (műanyag ponyvák, takarók) biztosítása a családoknak.

Ehhez többek között a következőket szerezte be az UNICEF:

  • 130 tonna magas fehérjetartalmú tej az alultáplált gyerekeknek
  • 9 és fél millió szappan a tisztálkodáshoz
  • 63 845 vizes kanna a családoknak
  • 24 millió klorin tabletta az ivóvíz fertőtlenítésére

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.