Abu Graib: újabb csoportot engedtek szabadon
A szabadulók hozzátartozóinak százai voltak jelen, amikor egy tizenhárom autóbuszból álló konvoj elhagyta a fegyintézet területét Bagdad egyik nyugati kerülete felé. Biztonsági megfontolásokból az amerikai katonai vezetés nem fedte fel, hogy hova viszik a szabadságukat visszanyert embereket.
A pénteki fogolyszabadítás a második volt azóta, hogy a múlt hónapban kitört a fogolykínzások körüli botrány, és egy héttel azt követően hajtották végre, hogy a rabok megkínzásában és megalázásában részt vett amerikai katonák közül az elsőt egyéves szabadságvesztésre ítélték.
A múlt héten 454 foglyot engedtek szabadon. Az Abu Graib börtönben 3400-an raboskodnak.
Tanúvallomások és cáfolatok lengyelek visszaéléseiről
Az amerikai hadsereg egyik jelentését idéző médiabeszámolók szerint két rab úgy nyilatkozott a bagdadi Abu Graib börtönben történt visszaélések ügyében vizsgálódó hatóságoknak, hogy lengyel katonák megvertek iraki foglyokat, mielőtt átadták volna őket az amerikai katonáknak. A lengyel hadsereg pénteken visszautasította az állításokat.
Lengyelek egyáltalán nem működtek közre iraki fogva tartottak kihallgatásában - közölte Robert Strzelecki, az Irakban lengyel parancsnokság alatt álló többnemzetiségű haderő szóvivője a babiloni táborban.
Hasonlóan nyilatkozott Varsóban Zdzislaw Gnatowski ezredes, lengyel vezérkari szóvivő. A varsói védelmi minisztérium képviselői folyamatosan hangsúlyozták: lengyel katonák nem teljesítenek szolgálatot börtönökben, legfeljebb őrizetben tartottak embereket, mielőtt átadták volna őket az amerikai vagy iraki hatóságoknak.
Szemtanúk elmondása szerint a szövetséges erőkben szolgáló más országok katonái is bántalmaztak iraki foglyokat.
(MTI)