Szisztematikus kínzásokról készült videók Guantánamón

A guantánamói börtöntábor foglyainak brutális kínzásáról készült videofelvételek tucatjait őrzik katalogizált sorrendben az amerikai hadsereg által működtetett börtöntáborban - írta a The Observer, amely szerint az általa erről megszerzett értesülések jó eséllyel a fogolykínzási botránysorozat eddigi legsúlyosabb elemét képezik.

A legnagyobb vasárnapi baloldali brit lapnak a táborból márciusban elengedett brit nemzetiségű őrizetesek egyike, Tarek Dergoul elmondta: a kubai börtöntáborban külön büntetőosztag működik, amely a legkisebb fegyelmi kihágásra azonnal támad.

Ilyen kihágás lehet például az, ha egy őrizetes tiltakozik cellája egy napon belüli harmadik - nyilvánvalóan provokatív célzatú - átkutatása ellen.

A volt brit őrizetes elmondta: az egyik ilyen esetekben az öttagú osztag hányást okozó, irritáló sprayt fújt az arcába, a földre szorították, ujjukat a szemébe mélyesztették, fejét a vécécsészébe nyomták, összekötözték és rátérdelve ütlegelték, majd láncba verve kihurcolták az udvarra, és lenyírták minden testszőrzetét.

A foglyok elleni, általában öt büntetőosztagos által elkövetett hasonló támadásokat minden esetben videoszalagra rögzítette egy hatodik amerikai katona - mondta Dergoul.

Leon Sumpter alezredes, a guantánamói amerikai katonai személyzet szóvivője a The Observernek megerősítette, hogy a büntetőosztagok fellépéseit filmre vették, hogy az elöljárók később áttekinthessék az akciókat. Mindegyik videót archiválták - mondta a szóvivő, de azt nem árulta el, hogy összesen hány ilyen felvétel létezik.

A The Observer szerint brit és amerikai politikusok - köztük Patrick Leahy demokrata szenátor, a szenátus igazságügyi bizottságának egyik vezetője, illetve Sir Menzies Campbell, a brit liberális demokraták második embere - egyaránt követelték a guantánamói őrizetesek elleni támadások felvételeinek közzétételét.

A lapnak nyilatkozó politikusok szerint ha a felvételek tartalma valóban annyira sokkoló, ahogy azt a volt brit őrizetes elmondta, az a végső bizonyíték lenne arra, hogy a foglyok elleni brutalitás intézményes elemévé vált az Egyesült Államok által meghirdetett terrorellenes háborúnak.

A The Observer feltárta azt is, hogy a fogolykínzási botrány kiinduló pontjává lett bagdadi Abu Graib börtön egyik brit kihallgató tisztje már márciusban panaszt tett az őrizetesek elleni brutális amerikai fellépés miatt, jóllehet a brit kormány a múlt héten azt közölte, hogy a börtönben dolgozó három brit tiszt egyike sem tudott az amerikaiak által ott őrzött foglyok kínzásáról.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.