Az amerikai és brit sajtó a fogolykínzást elemzi
Az amerikai hadseregnek az iraki fogolykínzásokról készült jelentése szerint szisztematikus bántalmazás folytattak az Egyesült Államok katonái.
Az amerikai sajtóban részletek jelentek meg a hadsereg által készített jelentésből, amely szerint tavaly október és december között az Abu Garib börtönben több fogva tartottat számos esetben, minden alap nélkül szadista és botrányos módon bántalmaztak és megaláztak.
Ezeket a módszeres és törvénytelen bántalmazásokat szándékosan követte el az amerikai katonai rendőrség több tagja - írta Antonio Taguba tábornok, akinek jelentéséből több részletet is közölt a Los Angeles Times című napilap.
Az iraki Abu Garib börtönben elkövetett visszaélések miatti botrány április 28-át követően tört ki, amikor is a CBS amerikai televízió a börtönben készített leleplező fényképeket bemutatta és a foglyok szexuális megalázásáról készült felvételeket bejárták az egész világot.
Richard Myers tábornok az amerikai vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnöke vasárnap azt állította, hogy az iraki foglyokkal történt kínzások és megalázások elszigetelt túlkapások, és nem jelentik az amerikai hadsereg módszeres gyakorlatát. A The New Yorker magazin már megszellőztette az 53 oldalas, titkos és nem külföldi terjesztésre felirattal ellátott jelentést, amely szerint a bántalmazások a katonai hírszerzés bátorítására történtek.
Vita a brit katonák fogolykínzását mutató képekről
A képeken a hozzájuk fűzött magyarázat szerint brit katonák súlyosan bántalmaznak egy tolvajlással gyanúsított iraki őrizetest. A háborút ellenző Daily Mirror közölte a fotókat szombaton, röviddel azután, hogy amerikai katonákról készített hasonló felvételek járták be a világsajtót, komoly felzúdulást keltve még a szövetséges országokban, köztük Nagy-Britanniában is.
A fotókat állítólag más brit katonák adták ki a lapnak, leleplezendő a hadseregben lévő lator elemeket. A brit hadsereg egyik elitalakulatát, a Queen's Lancashire Regimentet érintő botrányról azonban szakértők már a hétvégén azt mondták: számos közvetlen és közvetett jel teszi gyakorlatilag kizárttá a fotók valódiságát.
A BBC által név nélkül idézett források szerint például az egyik képen látható fegyver, egy SA80 Mk 1-es típusú géppisztoly - amelyet egy katona az állítólagos iraki őrizetes halántékához tart - nem is volt az Irakba vezényelt brit erők hadfelszerelésének része.
A szakértők megjegyezték emellett, hogy a Daily Mirrorban közölt fotók gyanúsan jó minőségűek, és szinte lerí róluk, hogy beállított jeleneteket ábrázolnak. Hozzátették: valószínűnek tűnik, hogy képeket nem is Irakban készítették.
A hétfői The Daily Telegraphban egy szakértő összesen 13 olyan árulkodó jelet sorolt fel, amely szerinte kizárja a fotók valódiságát. A brit védelmi minisztérium hétfőn bejelentette, hogy továbbra sem kapott kielégítő választ a laptól a fotók valódiságát firtató felvetésekre.
Piers Morgan, a baloldali irányzatú Daily Mirror főszerkesztője viszont kijelentette: a képeket átadó brit katonák kitartanak amellett, hogy a fotókon valós fogolykínzási jelenetek láthatók.
A katonák szerint több száz hasonló kép volt a birtokukban, de azokat az alakulat hazatértekor, a csomagok ellenőrzése során a védelmi minisztérium tisztviselői megsemmisítették.
A tárca szóvivője azonban közölte, hogy nem tud ilyesmiről. Sir Michael Jackson tábornok, a brit vezérkar főnöke már a képek közlése után haladéktalanul vizsgálatot rendelt el, és kijelentette: a vétkesek - ha cselekményük bebizonyosodik - nem méltók a királynő egyenruhájának viselésére, mert beszennyezték a hadsereg jó hírnevét.
(MTI)