Az amerikai képviselőház felfigyelt a szlovák-ukrán határon a második világháború óta kettévágva élő magyarlakta falu, Szelmenc helyzetére. A kongreszszus mintegy kétszáz tagot számláló, kétpárti emberi jogi képviselőcsoportjában jelenleg a település helyzetéről szóló levelet köröznek. A dokumentum határátkelő megnyitását kéri Leonyid Kucsma ukrán elnöktől és Mikulás Dzurinda szlovák kormányfőtől.
Amerikai lobbi Szelmencért
Április második felében a kongreszszus emberi jogi frakciója tájékozódó meghallgatást tart, amelyre meghívják Szelmenc két felének magyar nemzetiségű polgármestereit, Szlovákia és Ukrajna nagyköveteit, illetve az Európai Unió washingtoni delegációjának vezetőjét. A meghallgatást és a levél küldését a kongresszusi magyar lobbiszervezet, a Magyar-Amerikai Kongresszusi Kapcsolatok Központja (CHACR) kezdeményezte. A központ jelenleg is gyűjtést folytat az amerikai magyarság körében a polgármesterek útiköltségének előteremtésére.
A hét végén amerikai és magyar újságírók kíséretében Szelmencre látogat a CHACR elnöke, hogy személyesen tájékozódjon a közepén kerítéssel kettévágott faluról. Nagy Sándor ajándékot is visz: két olyan amerikai zászlót, amely a Capitolium felett lobogott. Mint lapunknak elmondta, a jelképekben is megnyilvánuló amerikai támogatás remélhetőleg hozzájárul a szelmenciek problémájának megoldásához, de a végső döntés a szlovák és az ukrán hatóságoktól függ.
Washington, 2004. március 4.
Részletek:
Ellopták az apám sírját...
Egy magyarok lakta falu, amelynek egyik fele Szlovákiához tartozik, a másik Ukrajnához
(Népszabadság, 2003. november 22.)