Tuvalu, a felmelegedés egyik első áldozata

Tíz évvel ezelőtt, az üvegházhatást kiváltó, a Föld felmelegedését okozó gázkibocsátás korlátozására irányuló kiotói jegyzőkönyvről folyó tárgyalások idején a Csendes-óceáni Tuvalu szigetek akkori elnöke kijelentette: "Tuvalu lakói lennének az időjárás felmelegedésének első áldozatai".

Ezen a héten ez már nem csupán feltételezés, hanem valóság: az óceánból alig 4,5 méterre kiemelkedő kilenc korallzátonyon élő 11500 ember, Tuvalu lakossága kétségbeesett küzdelmet vív a létét fenyegető különleges dagályhullámokkal. Az első óriáshullámok csütörtökön érték el a szigeteket, a legveszedelmesebbeket péntekre és szombatra várják.

A szigetlakókat csütörtökön még nem annyira a partokra zúduló víz fenyegette, mint inkább a talajvízszint emelkedése, aminek következtében a víz elöntötte a házak pincéit, földszintjét, az irodákat és a repülőtér egy részét. Saufatu Sopoaga miniszterelnök csütörtökön a gazdag országok segítségét kérte a vészhelyzetben, amelynek oka szerinte nem annyira a természet, mint inkább a Föld ember okozta felmelegedése - akármennyire is vitatkoznak még erről a szakértők.

"Nincs szükségünk új bizonyítékokra, országunk már szenved ettől, mi mást is mondhatnánk. Nem kell új tudományos kutatásokkal bizonyítani, hogy emelkedik a tenger szintje, már ma is ez a helyzet" - jelentette ki a kormányfő, s hozzáfűzte: "Az óriási dagályok ma már nem rendkívüliek Tuvalun, hanem mindennaposak. Egyedül nem tudjuk visszaverni őket, reméljük, az ipari országok segítenek majd, hozzájárulásukkal Tuvalu partnerei lesznek" - mondta.

"Régen is időről időre előfordultak óriási dagályok Tuvalun, ám ezek ma már évente kétszer is fenyegetik az életet a szigeteken. A lakosság többsége szeretné élvezni az életet. Jó keresztények és hisznek abban, hogy Isten teremtette a világot, tehát Tuvalut és lakóit is. Bíznak abban, hogy Isten nem hagyja el őket és gondjukat viseli" - jellemezte a korall-szigetek lakóinak gondolkodását a kormányfő, ugyanakkor biztosította az embereket, hogy a kabinet támogatja azokat a lakosokat, akik Új-Zélandra vagy a Csendes-óceán más, biztonságos szigeteire akarnak emigrálni.

A hatóságok azonban nem akarják feladni a küzdelmet. "Amíg Tuvalu kiemelkedik a tengerből, mi maradunk, nem távozunk" - jelentette ki a miniszterelnök. A meteorológiai intézet egyik vezetője, Hilia Vavae, aki maga is bokáig vízben tocsogott, kijelentette: "Szerintem a nagyhatalmak a felelősek és mindent meg kell tenniük a kis országok támogatására. Az áradások során a tenger vize behatol a művelt földekre és a banánültetvényekre, s ha eléri a növények gyökerét, kipusztítja őket. A szárazföldi életnek egyre nehezebb Tuvalun".

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.