Hallgat a Beagle-2

Sikeresen pályára állt az első európai űrszonda, a Mars Express a vörös bolygó körül. A Beagle-2 leszállóegységgel azonban továbbra sincs kapcsolat. Az anyaszonda egyelőre egy igen elnyújtott pályán kering, amit ma egy kevésbé elnyúlt pályára módosítanak. A Mars Express anyaszondáról december 19-én levált Beagle-2 december 25-én lépett be a Mars légkörébe, és mintegy 10 perc múlva landolt. A NASA Mars Odyssey nevű, 2001 októbere óta a bolygó körül keringő szondája megpróbálta fogni a Beagle-2 jeleit, de a rádiókapcsolat nem jött létre. A kapcsolatfelvételre a legnagyobb esélye az anyaszondának, a Mars Expressnek van, amelynek kommunikációs rendszerét speciálisan arra (is) tervezték, hogy továbbítsa a Földre a Beagle-2 jeleit. Erre azonban csak január 4-től lesz lehetőség. Ha a Beagle-2 épségben landolt és működik, az anyaszonda megtalálhatja.

A brit nemzeti űrközpontban eközben egy szakértői csoport alakult, amelynek feladata minden olyan lehetséges esemény elemzése, amely a leszállóegység hallgatását okozhatja - jelentette az origo.hu. A legvalószínűbb lehetőségek között szerepel komputerhiba, amely módosította a szonda adásának idejét (azaz a Beagle-2 nem akkor ad, amikor fogni lehetne); a szonda antennája rossz irányban áll vagy megsérült; a szonda napelemei nem nyíltak ki vagy nem megfelelően; a szonda leszállt, de egy üregben van, vagy meg van döntve; katasztrofális esemény történt a landolás alatt. Az Európai Űrügynökség tehát még nem "írta le" első leszállóegységét, s addig valóban nem is lehet, amíg maga az anyaszonda nem próbálkozik a felkutatásával. A másik izgalmat az első amerikai marsjáró, a Spirit érkezése jelenti, amely a tervek szerint január negyedikén landol a Marson, és a Mars Odyssey keringő egységet használja majd reléállomásként.

Both Előd, a Magyar Űrkutatási Iroda igazgatója szerint nem szabad feladni a reményt, még megszólalhat az űrszonda. Ugyanakkor, ha a kétéves működésre tervezett keringő egység végleges pályára állítása tökéletesre sikerül, illetve valamennyi fedélzeti műszere az előzetes terveknek megfelelően működik majd, akkor a tudományos programok döntő része megvalósul. A szakember szerint a Marsra leszálló egység sokkal látványosabb elem volt, mint amennyi tudományos eredményt a Beagle-2-től vártak.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.