Függő helyzetben

Két évvel ezelőtt Bárándy Péter ügyvéd azt nyilatkozta, hogy ég az arca, mert az igazságszolgáltatás a politika befolyása alá került, s hogy erre a Schlecht-ügy a jó példa. Bárándy ma már miniszter. Tétele pedig áll: az igazságszolgáltatás elvileg nem befolyásolhatatlan. Az ő korabeli nyilatkozata után néhány nappal Polt Péter legfőbb ügyész visszavonta annak a vezető ügyésznek a kinevezését, aki szintén az igazságszolgáltatás függetlenségét látta veszélyben. Azóta hát azt is tudjuk, hogy az ilyesfajta nyilvános kijelentéseknek komoly következményeik lehetnek.

A köztársaság Legfelsőbb Bíróságának elnöke hetek óta nyilatkozatok sorával kel a bírói függetlenség védelmére. Tény, hogy amikor Kovács László külügyminiszter/pártelnök minőségében hivatalosan megdöbbent ifj. Hegedűs Lóránt felmentésén, számítani lehetett volna rá, hogy a legfőbb bíró sorompóba áll. Ekkor még nem tette. Néhány nappal később széles körű megdöbbenést keltett, hogy Szegeden ítéletileg primitívnek minősített a bíróság és "leárazott" két embert. A megütközésnek sokan hangot adtak, akadt, aki szokatlanul erőteljesen. Lomnici Zoltán ekkor lépett fel, s intett keményen a bírói függetlenség tiszteletére. Azt mondta, az igazságszolgáltatás ellen szavakban kifejeződő erőszakot könnyen követhetik a tettek. A jelek a legfőbb bírónak most azt vallják, hogy jóslata beteljesült. Nemrég ismét a nyilvánosság elé állt, s a függetlenség védelmében felidézte, hogy sorozatos támadások érik a bírákat. Sorolta: a Hegedűs-perben ítélkező bíró háza ablakát belőtték, a primitív minősítéssel indokoló bírót zaklatják és az ügyészség emelt vádat egy bírósági elnökhelyettes támadója ellen.

Mintha elszabadult volna a pokol - valóban.

Valóban megnyugtatóan hangzik viszont, hogy a rendőrségtől kapott információink szerint a Hegedűs-ügyben ítélkező bíró egyébként nem lakott háza ablakába kevéssé valószínű, hogy lőttek volna, kavicsfelverődés gyanújával is élnek, a másik esetben a zaklatás két éjszakai, ámde néma telefonhívás volt, amit számcserével hárítottak. A bírósági elnökhelyettes támadója pedig a bíró táskáját ragadta el, ahogy aznap másét is, ha volt is tehát támadás, az nem a bírói függetlenség, hanem aktatáskák ellen irányult. Ezek alapján azt mondhatnánk, amit fellebbviteli bíróságok néha - mint például a Tocsik-ügyben: a tényállás annyira felderítetlen, hogy vissza kell adni első fokra. Új ítéletre van szükség. És csatlakozhatnánk immár a legfőbb bíró tegnapi nyilatkozatához, amely szerint a helyzetet nem szabad dramatizálni. Most viszont e tétel ellen is felülvizsgálati kérelemmel kell élnünk. Mert a helyzetet már dramatizálták a főbíró felhívásai épp úgy, mint az a módszer, ahogy a politika rángatja a parlamentben balról s jobbról a legfőbb ügyészt. Mindez bizonytalanná teheti az embereket abban a tekintetben, hogy számíthatnak-e az igazságszolgáltatásra. Felmérések szerint bíznak benne. Szemben a politikával, itt nincs is más választásuk. Ha mást nem, legalább ezt a kiszolgáltatottságot nagyobb tiszteletben kellene tartani.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.