Fiatalodó világörökség

Az Andrássy út és történelmi környezete - melyet 1872-ben kezdtek építeni és 1885-ben adtak át ünnepélyesen - másfél éve került fel az UNESCO világörökségi listájára. A világ kulturális örökségének lenni nemcsak rangot jelent, hanem kötelezettséggel is jár. Meg kell felelni a világhírnévnek. Erre törekedtek az elmúlt másfél évben, és a terézvárosi önkormányzat elképzelései szerint ezután is így lesz.

A csaknem 120 éves budapesti Champs Elysées, valamint a Bajcsy-Zsilinszky, a Dózsa György út, Podmaniczky utca, a Király utca, a Városligeti fasor által határolt zóna ennek köszönhetően egyre fiatalodik. Új sétálóutcák, felújított házak, megszépült parkok, emberi környezet. Mindez már az ország "főútjának" és környezetének jövőképe - vázolja fel a terveket Fürst György, VI. kerületi alpolgármester.

A sugárút a Budapestből világvárost alkotó korszak eklektikus építészeti csúcspontja, a XIX. század második fele építészeti stílusainak tárháza. A neoreneszánsz stílus dominál, de találunk neobarokk, klasszicista, szecessziós és romantikus épületeket is. Az Andrássy út az összeköttetés a dinamikus belváros és a Városliget zöldje között. A 2313 méter hosszú utat három szakaszra osztották tervezői, hogy az ott áthaladót fokozatosan vezessék a város legsűrűbben lakott pontjáról a természet felé. A különböző városképi jellegű szakaszok egységes művészi színvonaláról neves építészek, így Ybl Miklós, Lechner Ödön, Láng Adolf, Czigler Győző gondoskodtak. A várostervezők hármas tagolását a későbbi tulajdonosok is respektálták. Az első szakasz részben az üzleti élet központja lett bankházakkal, boltokkal, a művészvilág találkahelyeivel. A második rész az oktatás és művészeti élet színterévé vált, míg az út végén, a villanegyedben követségek sokasága telepedett meg.

Az eredeti koncepción a jelenlegi önkormányzat sem akar változtatni. Így a Bajcsy-Zsilinszky út, Király utca, Teréz körút által határolt területen a főváros kulturális, szórakoztató negyedét alakítják ki. A budapesti Broadway kiépítése a Nagymező utcában, a Liszt Ferenc tér felújítása és a Jókai térrel való meghoszszabbítása, valamint a Király utca átalakítása már mind ezt a célt szolgálja. A terület eredendő vígalmi negyed jellegét egyébként mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a sugárút megnyitása után több épületben is bordélyház működött. A szakasz talán leghányatottabb sorsú épülete a Párizsi Nagyáruház (Divatcsarnok). Goldberger Sámuel még Lotz Károlyt is rávette, hogy fessen freskókat az áruház dísztermébe, a hétemeletes épület tetejére pedig korcsolyapályát építtetett. Mindez sajnos már a múlté. Az áruház a Kincstári Vagyoni Igazgatóságé lett, amely bezárta. A hírek nemrég még a világhírű Guggenheim Múzeum lehetséges budapesti kiállításáról szóltak, ám az épület a mai napig üresen áll.

A világörökség részévé vált terület legrosszabb állapotú háztömbjei kétségkívül az Oktogon és a Kodály körönd közötti második szakaszon találhatók. Még ez év végén a kerületi képviselőtestület elé kerülhet az a javaslat, mely a főváros utolsóként felújítandó vásárcsarnokának rendbehozatalát tartalmazza, önkormányzati és vállalkozói pénzekből. A tervek szerint a munkálatokat úgy végeznék, hogy közben a csarnok mindvégig működne. A teljes Hunyadi tér megszépül, mélygarázst, új parkot és játszóteret építenek. A közterület rendbetétele az önkormányzat reményei szerint lakóházaik renoválására ösztönzi majd a környéken lakókat. Ebben az évi mintegy 200 millió forintos társasház-felújítási alap segíti a lakóközösségeket.

Különösen szomorú a Kodály körönd pusztuló házainak látványa, a 88-90-es számú ház aranyozott díszítéséből szinte alig látszik már valami, akárcsak az átellenes épület kődíszeiből. Az önkormányzati tulajdonú épületek már csak nyomokban emlékeztetnek hajdani pompájukra. Felújításukra nincs pénze a kerületnek, a bérlők a bizonytalan jövő miatt nem szívesen áldoznának a házra, vevőt pedig a sok műemléki kötelezettség miatt nehéz találni. A kerület uniós forrásokra pályázik, és bizakodik, hogy a világörökségi cím segít új életet lehelni az építészeti remekművekbe.

A legkevesebb teendő a körönd és a Hősök tere közötti részen akad. Az irodájukat ideköltöztető cégeknek köszönhetően villák sora újult meg itt az utóbbi években, és az igényesen rendbe hozott Andrássy Hotel is emeli a sugárút rangját. Csak a Podmaniczky és a Munkácsy Mihály utca sarkán található terület csúfítja a képet. A megoldást a ferencvárosi tömbrehabilitációhoz hasonló módon képzelik el. De a többmilliárdos költség miatt hosszú ideig is eltarthat a rendezés.

Ha a tervezett beruházások valóban megvalósulnak, joggal reménykedhetünk, hogy az Andrássy út és környéke visszanyeri nemes patináját.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.