Vanunu
Mordeháj Vanunu izraeli állampolgár technikus volt a zsidó állam dimonai nukleáris telepén - olvasható a nonviolence.org neki szentelt oldalain. 1986-ban közzétette a telepen készített fotóit és beszámolt arról, hogy Izrael atomfegyver előállításán dolgozik. Erről elsőként a londoni Sunday Times adott hírt. Rövidesen letartóztatták, visszaszállították hazájába és kémkedés miatt tizennyolc évi börtönre ítélték. Jövő áprilisban szabadul.
A nonvilolence.org oldalain láthatóak azok a fényképek, amelyeket Vanunu a dimonai üzemben készített, mielőtt elhagyta volna az országot.
Demonstrációk
A "The US Campaign to Free Mordechai Vanunu" - azaz Nemzetközi Kampány M. V. Kiszabadításáért" elnevezésű szervezet szerint Washingtontól Hirosimáig huszonegy városban terveztek demonstrációkat szeptember 30-ára, Vanunu letartóztatásának tizenhetedik évfordulójára.
Budapesten az Alba Kör - Erőszakmentes Békemozgalom, az Amnesty International, az Egyetemes Létezés Természetvédelmi Egyesület, a Zöld Fiatalok és a Rügyecskék - Ember- és Környezetvédelmi Közhasznú Alapítvány írta alá azt a petíciót, amelyet Izrael budapesti képviseletének kívánt átadni a demonstráció mintegy húsz résztvevője.
Az Amnetsy International szerint a Vanunuval szemben alkalmazott bánásmód "kegyetlen, embertelen és megalázó" - mivel a több mint tizenegy évig rendkívül szűk magánzárkában tartották. A követség közelében tartott demonstráción elhangzott beszédekben szorgalmazták, hogy azonnal bocsássák szabadon Mordeháj Vanunut, és a Közel-Kelet váljon atomfegyver-mentes övezetté. A követség nem kívánta átvenni a petíciót.
Kinek van atomfegyvere
A Biztonsági Tanács öt állandó tagján, az Egyesült Államokon, Kínán, Oroszországon, Franciaországon és Nagy-Britannián kívül huszonöt ország tett kísérletet arra, hogy nukleáris fegyvert készítsen. Izrael, India, Pakisztán, és Dél-Afrika sikerrel járt, Észak-Korea a közelmúltban jelentette be, hogy képessé vált atomfegyver előállítására.
Izrael soha nem deklarálta hivatalosan, hogy atomhatalommá vált volna, de a nemzetközi sajtó régóta tényként kezeli, hogy Izrael mintegy kétszáz atomtöltettel rendelkezik. A dimonai üzemben zajló munkálatokat az ötvenes években indították el a legnagyobb titokban és éppen Mordeháj Vanunu működésének következtében derült fény az atomprogramra.
Vanunu hallgatása
Mordeháj Vanunu a vele foglalkozó honlap szerint büszke rá, hogy a dimonai kísérleti telep titkát erőszak nélkül sikerült lelepleznie.
György Lajos, az Egyetemes Létezés Egyesület képviselője szerint a Vanunu hosszú évekig hallgatásba burkolózott. A nagy ritkán tett megnyilatkozásaiból úgy tűnik, hogy egyáltalán nem törte meg a börtön: "Az én hallgatásom nagyon zajos csönd, és ha az ember azt teszi, amit én, annak tudatát és lelkiismeretét soha és senki nem hallgattathatja el. Az emberi léleknek nincsenek határai vagy börtönei." - írta Frederik Heffermehlnek, a norvég Országos Béketanács elnökének.
Vanunu legfőbb céljának azt vallja, hogy a világ szabaduljon meg végleg a nukleáris fegyvereitől: "Hirosima és Nagaszaki ötvenedik évfordulója az igazság éve lehet - az igazság kimondása nukleáris terjeszkedésről és az emberek kezében lévő túlzott hatalomról; az igazság kimondása arról, hogy Hiroshima és Nagaszaki egyáltalán nem volt szükséges."