Magyar elnöke lesz decembertől az ENSZ éghajlat-változási keretegyezményét felügyelő szervezetnek Persányi Miklós, környezetvédelmi és vízügyi miniszter személyében. Az üvegházhatású gázok légköri koncentrációjának stabilizálását célzó, riói egyezményként ismert megállapodás és az azt szabályozó úgynevezett kiotói jegyzőkönyv végrehajtásának legfőbb nemzetközi döntéshozó szerve évenként választ elnököt. Tegnap Budapesten tárgyalt Joke Waller-Hunter asszony, a keretegyezmény titkárságának vezetője, aki lapunknak elmondta: rendkívül elégedett, hogy Persányi elfogadta az idei elnökjelöltséget, és a legközelebbi decemberi milánói konferencián átveszi a tisztséget indiai kollégájától.
Összefogás a klímavédelemért
A tisztséget lapunk értesülései szerint hosszas diplomáciai háttértárgyalások után ajánlották fel hazánknak, amiben szerepe van annak is, hogy bár az ENSZ-kategória szerinti kelet-európai országcsoporthoz tartozunk, jövő májustól európai uniós tagok leszünk. Az elnök szerepe különösen kényes, hiszen további erőfeszítésekre van szükség, hogy csökkenthető legyen a globális klímaváltozás kockázata, és a kiotói jegyzőkönyv életbe léphessen. Ez akkor történik meg, ha annyian csatlakoznak hozzá, hogy együttes szén-dioxid-kibocsátásuk a kibocsátás csökkentésére kötelezett fejlett országok teljes kontingensének legalább 55 százalékát adja. A keretegyezményt aláíró 186 ország közül eddig több mint száz ország csatlakozott a jegyzőkönyvhöz, ám az Egyesült Államok nem ratifikálta, és nem csatlakozott Ausztrália és Oroszország sem. Mivel a csökkentésre kötelezett országokon belül Amerika részesedése önmagában is 36 százalék, ezért az 55 százalék csak úgy érhető el, ha Oroszország is ratifikálja a jegyzőkönyvet, amire egyébként az orosz kormányfő tavaly Johannesburgban ígéretet tett. Joke Waller-Hunter is ezt tartja most a legfontosabbnak, mert ha nem tudnak előre lépni, s a szén-dioxid-kibocsátás ugyanúgy folytatódik, ahogy mostanáig, a kutatók szerint néhány évtizeden belül környezeti katasztrófa elé nézhetünk.
Az egyezmény legfőbb döntéshozó szervének 11 tagú választott elnökségét az egyes régiók szerinti országcsoportok képviselői adják, s az ő munkájukat egy 150 fős, Bonnban működő titkárság segíti, amelynek vezetője, Joke Waller-Hunter ENSZ-főtitkár-helyettesi rangban van.
Persányi Miklós lapunknak nyilatkozva a nemzetközi elismerésen túl az elnökségben rejlő közvetítői szerepet emelte ki, amelyet annak érdekében szeretne kifejteni, hogy sikerüljön kimozdítani az utóbbi évek óta egy helyben topogó nemzetközi klímaváltozási tárgyalásokat.