István, a király Csíksomlyón

Becslések szerint mintegy 300 ezer néző előtt mutatták be szombat este Csíksomlyón az István, a király című rockoperát. Szörényi Levente és Bródy János művének erdélyi ősbemutatójára az 1983-as magyarországi bemutató után pontosan húsz évvel később került sor. A táncjelenetekben a budapesti Honvéd Táncszínház tagjai mellett a csíkszeredai Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes és a sepsiszentgyörgyi Háromszék Állami Együttes táncosai is felléptek.

Az előadás érdekessége volt, hogy az eredeti szereposztásból a Koppányt eljátszó Vikidál Gyula és az öreg regős szerepét eléneklő Bródy János, az opera szövegkönyvírója is színre lépett. István királyt most is Varga Miklós alakította, Sarolta szerepét ezúttal Kovács Kriszta játszotta. A produkcióban több olyan erdélyi származású művész is fellépett, akik gyermekkorukban a hatalmi tiltásokkal dacolva ismerkedtek meg a művel. Gizella szerepét például a székelyudvarhelyi származású Fazakas Júlia játszotta. A produkció rendezője Novák Ferenc volt, aki a húsz esztendővel ezelőtti magyarországi ősbemutató koreográfiáját készítette. Asszisztensei Orza Calin és Novák Péter voltak.

A 30 millió forintba kerülő produkció - amelynek fővédnökségét Mádl Dalma, a köztársasági elnök felesége vállalta - újbóli színrevitelét teljes mértékben támogatók fedezték, hiszen a belépés ingyenes volt. Azt tartották szem előtt, hogy a népszerű rockoperát az erdélyi közönség soha nem láthatta. Erre most jó alkalom kínálkozott az évente sorra kerülő Ezer Székely Leány Napjának megünneplésekor, amelynek záróakkordja lett a pünkösdi búcsúk színhelyén, a Somlyó-hegy nyergében álló Hármashalom oltárszínpadán előadott alkotás.

A nézők jelentős része Erdélyből érkezett, de sokan jöttek Magyarországról is. Egyesek úgy vélekedtek, hogy a szombati csíksomlyói bemutatóhoz mérhető szabadtéri előadás a magyar színjátszás történetében még nem volt.

Bródy János elmondta: alkotásukat már korábban is el szerették volna hozni Erdélybe, de erre csak most nyílt lehetőség, a két ország között ugyanis csak mostanra alakult ki az a megértés, amely lehetővé teszi, hogy a román nemzeti ünnepet Magyarországon, a magyar nemzeti ünnepet pedig Romániában meg lehessen ünnepelni.

Szörényi Levente úgy vélekedett, hogy rendkívüli népszerűsége miatt a rockopera ma már önálló életet él, ám mondanivalója ma is időszerű.

Novák Ferenc elismerte, hogy a csíksomlyói helyszín fantasztikus természeti lehetőségeket nyújt, ahol a rockopera forgatókönyvét remekül lehet alkalmazni. Hozzátette: mindössze öt nap állott rendelkezésére a próbákra.

Az előadás nagy sikernek örvendett, a szervezők 200 ezer nézőre számítottak, de ennél jóval többen jöttek el. A produkció végén a résztvevők elénekelték a Himnuszt, a helyiek pedig tűzijátékot rendeztek.

Csíksomlyó-Kolozsvár, 2003. július

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.