Az állami szociálpolitika is felelős a válságért

A gazdasági válságot okozó ingatlanpiaci buborék kialakulásáért az államot is komoly felelősség terheli, hiszen arra sarkallta a pénzintézeteket, hogy az alacsonyabb jövedelmű kérelmezőknek is nyújtson hiteleket - írja a The Wall Street Journal hasábjain Phil Gramm, az UBS befektetési bank alelnöke.

"Aggódom Európáért"

„A gazdasági világválság elől senki sem menekülhet. Európa azonban sokkal rosszabb helyzetben van, mint az Egyesült Államok" - írja Paul Krugman, a The New York Times kolumnistája. A Nobel-díjas közgazdász szerint a válság különösen súlyos lehet Európában, hacsak a kontinens államai nem fűzik a mostaninál jóval szorosabbra az együttműködést.

A családi ezüst

Egyre csak azon járt az eszem, miből vegyek ennivalót. Aztán eljutottam odáig, hogy azt kezdtem nézegetni, mit lehetne pénzzé tenni a tárgyak közül.

A börzéken is szűkös a felhozatal

Kevesebb stand, kevesebb állás, a korábbinál több érdeklődő - az eddig lezajlott állásbörzék általános tapasztalata egyáltalán nem meglepő.

Fájni fog! Sőt...

A mind jobban begyűrűző válság már most szedi az áldozatait.

 

Adóparadicsony vagy szociális pokol?

A G20 országcsoportjának londoni csúcsértekezlete büszkén jelentette be, hogy felszámolta az adóparadicsomokat, ahol a pénzvagyonok menedéket találtak a banktitok védelmében. A Marianne című francia polgári lapban Sylvain Lapoix ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy a tőke szempontjából vett, az úgynevezett „szociális paradicsomok" - valójában „szociális poklok"- tekintetében semmi sem történt.

A szerző azokat az országokat nevezi szociális paradicsomnak, ahol a munkaerő minimális ára, illetve a szociális kötelezettségek alacsony szintje elősegíti, hogy a világ minden részéről ide telepítsék át az ipari üzemeket.  A paradicsomi ázsiai szigetektól a kis közép-amerikai országokon át egészen EU-tagállamokig számos ilyen ország létezik. Ezekben az országokban a munkaerő ára minden konkurenciát ver, így sok ezer vállalat telepedett le, köztük francia multinacionális cégek működtetnek üzemeket és gyártanak büntetlenül különböző termékeket, tekintet nélkül a helyi életszínvonalra - mindezt persze azoknak az országoknak a rovására, amelyek tiszteletben tartják a szociális jogokat.

Elég ellátogatni a kormányügynökségek portáljaira, hogy bebizonyosodjon: a nagy államok mind tudnak erről. Az amerikai munkaügyi minisztérium rendszeresen összehasonlítja a munkaerő árát 31 ország esetében, a nemzetközi munkaügyi hivatal közel száz országról rendelkezik pontos statisztikákkal, az Eurostat 27 tagállamról állít össze kimutatást az órabér tekintetében. - Az, hogy ebben a kérdésben senki sem foglal állást, tudatos - írja a szerző.

Az amerikai munkaügyi minisztériumnak az órabérről (hourly compensation cost) készített tanulmánya egyértelműen Délkelet-Ázsiára mutat: miközben egy amerikai munkás átlag-órabére 24,59 dollár, fülöp-szigeteki kollégája 1,10 dollárt, Sri Lanka-i megfelelője pedig 0,61 dollárt keres egy munkaórában. Az utóbbiakhoz képest egy mexikói elkényeztetett: 2,95 dollárt tehet zsebre óránként. De nem kell Ázsiába menni ahhoz, hogy olcsón lehessen működtetni az üzemet. Az Eurostat kimutatása szerint míg Luxemburgban az átlag órabér 33,3 euró („jobb a megtakaritásokat vinni Luxemburgba, mint a szerelőszalagokat"), addig az ugyancsak EU-tag Bulgáriában 1,96 euró: vagyis Párizstól nem egészen három órányi repülőútra olyan „szociális paradicsom" található, amely a legszegényebb közép-amerikai országokhoz fogható. - Ez a helyzet azonban megfelel a nagyvállalatoknak, amelyek a szociális paradicsomok révén tesznek szert kényelmes haszonra - írja a Marianne. A most megbukott neoliberális rendszer szempontjából ugyanis a szociális paradicsomok még fontosabbak, mint az adó- vagy pénzügyi paradicsomok - állítja a szerző.

A lap összeállította a szociális paradicsomok feketelistáját, ahol 2 dollárnál kevesebb az órabér, valamint készítettek egy "szürke listát" is azon országokról, ahol 10 dollár alatti az órabér.

A feketelista: Bulgária, Costa Rica, Fülöp-szigetek, India, Indonézia, Kína, Malajzia, Myanmar, Salvador, Sri Lanka, Vietnam, Thaiföld.

A "szürke lista": Brazília, Észtország, Hongkong, Lengyelország, Litvánia, Portugália, Románia és Szlovákia.

- Ma már vissza lehet gombolyítani az ördögi hálót - érvel a szerző. "Azáltal, hogy a munkaerőpiacot lefelé nyomta és az egész világ munkaerejét versenyeztette, a rendszer a második világháború utáni legsúlyosabb keresleti válságot hozta létre. Mivel azonban arra volt szükség, hogy a vállalatok továbbra is eladjanak, példátlan hitellehetőséget nyújtottak ahhoz, hogy az emberek megvásárolják házukat, autójukat vagy csak fogyasszanak. Innen a subprime hitelek, majd a bankválság."

A szerző szerint igencsak sajnálatos, hogy a G20 vezetői, az IMF, a Kereskedelmi Világszervezet és a Világbank szocialistái, az őket ihlető szakértők és menedzserek még mindig meg vannak győződve arról, hogy ugyanaz az integrált szabadkereskedelem, amely a válságot okozta, lehetővé fogja tenni számunkra azt is, hogy kilépjenek belőle.

forrás: globusz.net

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.