Szuperlézerért hajt Szeged és Pécs

A világon jelenleg létező legnagyobb lézernél ezerszer nagyobb teljesítményű szuperlézer épülhet Magyarországon.

Szegeden épülhet az európai szuperlézer

A nagy nyilvánosságot kapott debreceni neutronkutatóról még nem döntöttek, bár az esélyek olvadnak.

 

A szegedi szuperlézer mellett a kormány

„Mivel a válság közepette a jövőre is gondolni kell, ezért 2010-ben a kormány 10 milliárd forinttal többet fordít innovációra, összesen 180 milliárd forintot, és a héten döntött az ELI támogatásáról is" - jelentette be Szegeden Bajnai Gordon kormányfő.

Bajnai Gordon miniszterelnök azért tekintette meg az Extreme Light Infrastructure (ELI) elnevezésű szuperlézer tervezett szegedi helyszínét, mivel az ELI megépítésére alakult nemzetközi konzorcium október elsején Prágában egy közös magyar-cseh-román pályázatról tárgyal. A 100 milliárd forintos beruházás elnyerése Magyarország és a régió kiemelt stratégiai célja, hiszen a projektben részt vevő országok felkerülnek a világ tudományos térképére. 

Az ELI felépítése Európát a lézeres technika bizonyos területein legalább egy évtizedre a világ élvonalába helyezné. A beruházás alapvetően három nagy tudományos célt szolgál: az úgynevezett beamline rendszer előállítása, amely - a hagyományos lézerekkel ellentétben - óriási teljesítménye mellett, másodpercenként akár tízszer is képes lenne lőni.  A fejlesztések másik iránya, hogy a kutatók extrém időtartamokban tudjanak ultrarövid fényimpulzusokat előállítani. Az ilyen attoszekundumos lézerek teljesítményének növelésével számtalan alkalmazás előtt nyílna meg az út az anyagtudománytól a biológiáig.  A harmadik cél egy, minden eddiginél nagyobb teljesítményű lézerrendszer megépítése, amely a fizika legalapvetőbb kérdéseinek vizsgálata felé nyitna utat.

A tervek szerint a beamline Prágában, az attoszenkudumos központ Szegeden épülne meg, míg a 100 petawattos rendszerre vonatkozó fejlesztések mind a két helyszínen, egymással szoros együttműködésben, de más technológiai megoldást keresve valósulnának meg. Mindezekkel egyidőben Bukarestben egy fotonukleáris kutató központ épülne, ahol a nagyteljesítményű lézerek magfizikai alkalmazásait vizsgálnák.

Bajnai Gordon miniszterelnök az ELI lehetséges szegedi helyszínén elmondta: „Mivel a válság közepette a jövőre is gondolni kell, ezért 2010-ben a kormány 10 milliárd forinttal többet fordít innovációra, összesen 180 milliárd forintot, és a héten döntött az ELI támogatásáról. Azzal, hogy Szeged Prágával közösen elnyerheti ezt a projektet, Magyarország felkerülhet a világ gazdasági és tudományos térképére, elindulhat egy erőteljes hazai növekedés, és a fejlesztés továbbgyűrűzve pozitív hatással lehet a Dél-alföldi régióra is."

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.