Bringázz munkába kosztümben és öltönyben!
Te is felvehetsz szoknyát, öltönyt, kosztümöt, hiszen bringázni olyan természetes, mint bármi mással közlekedni - így győzködte László János, a Magyar Kerékpárosklub elnöke a Nyugatinál összegyűlt embereket, hogy csatlakozzanak az április 6-tól május 8-ig tartó kampányhoz. Az akció társszervezője a Közlekedési, Hírközlési és Energiaügyi Minisztérium, amelynek honlapján követni lehet, mennyi benzinpénzt takarít meg és milyen mértékű környezetszennyezéstől óvja meg környezetét egy résztvevő. Idén a kampány kiterjed az egyetemistákra is, karok közötti versenyt hirdettek. Mindkét akcióban minimum nyolc bringás napot kell teljesíteni, aki pedig a Bringázz szoknyában és öltönyben! alkampány keretében legalább kétszer sikkesen teker, külön ajándékokat nyerhet. A szervezők célja, hogy megmutassák a biciklis közlekedés egyszerűségét, ahogy ezt egy nemrég indult blog is dokumentálja.
A Nyugati téren ingyen szervizzel, triálbemutatóval és belvárosi biciklitúrával várták a bringásokat szombat délután. Tömpe István, a MÁV-Start vezérigazgató-helyettese megnyitotta a pályaudvar új, és máris megtelt biciklitárolóját, méltatva a bringázást mint a vasút környezettudatos párját a közlekedésben. Kiemelte, hogy a Pécs-Budapest-Miskolc viszonylatú InterCityn már lehet kerékpárt szállítani, a kampány szponzoraiként pedig biciklis kedvezményeket vezettek be erre a hónapra. A Magyar Kerékpárosklubbal közös tervek között szerepel a kerékpártároló hálózat bővítése, és a biciklik felengedése minél több vonatra, de erről bővebb információkat nem tudott mondani.
A kampányban résztvevők között kisorsolt ajándékok mellett öt kategóriába sorolva cégek is versenybe szállhatnak, a Magyar Nemzeti Bank pedig bedobta a „bringáskesztyűt", versenybe hívva a többi pénzintézetet. Király Júlia, az MNB alelnöke tavaly a HVG-nek így nyilatkozott a biciklizésről: "Ha a holland királynőnek és a francia pénzügyminiszter asszonynak szabad, Budapesten miért lenne ciki?" A kampány-nyitó színpadán Péterfy Bori énekesnő, a Nemzeti Színház színésze beszélt arról, hogy mennyivel kényelmesebb, mióta így jár munkába. Rövid riksás utazásunk során szúrós megjegyzésekkel illette a városvezetést és lakóit, majd elmondta: miután öt éve leküzdte félelmét, sokkal jobban érzi magát biciklin. Berlini tapasztalatai után pedig rossz időben is szívesebben teker be a Nemzetibe, mint a villamoson szorongva. Nincs egyedül, más is választja ezt a fajta munkába járást kollégái közül, mint megjegyezte, „ez már ott sem annyira 'ufó' dolog." De nem ő az egyetlen ismert kerékpáros: Hajós András, a Heti Hetes bringás felelőse, Novák Péter, Reisz András, Ónodi Eszter is többször került a reflektorfénybe elsőre furcsának tűnő közlekedési szokásaik miatt.
A Bringázz a munkába! kampány részletei itt >>