Bringára fel!

Ősszel már eltekertünk a Holdig és vissza, tavasszal másik bolygót választunk, és reméljük, hogy ezúttal még többen segítenek abban, hogy elérjük a célt! - ezzel az elsőre félreérthető mottóval indul útjára a Bringázz a Munkába! kampány.

A szellembringa

Nem ríkató, inkább lázító mementókról szól Balla Sándor Botond dokumentumfilmje, a Szellembiciklik Budapesten. A Szellembiciklik olyan fehérre festett kerékpárok, amiket a halálos kerékpáros gázolások helyszínein helyeznek el a bringások. Videó

Kímélő konferencia zöldeknek

Brit zászlót lobogtatva várakoztak néhányan a pesti Royal szálló előtt a napokban, és egy Andrew Best nevű fiatalemberre vártak, aki egyenesen Angliából érkezett biciklivel Budapestre. A kerékpáros a JCI, a Fiatal Üzletemberek Világszervezetének brit elnöke.

Londonban biciklin, 1.rész

Ken Livingstone volt polgármester bevezette a dugóadót, azóta csak a piros, emeletes buszok torlódnak a belvárosban. Mára az intézkedésnek köszönhetően a városi felületek egyharmadát veszik vissza az autóutaktól.

Londonban biciklin, 2. rész

Miután vége a munkaidőnek, az irodai munkás elteker a metróig, ott összecsukja a bringáját, és elegáns ruhájában, bringával az oldalán felül, majd ha hazaért leszáll, és az utolsó szakaszokat gurulva teszi meg hazáig. Avagy fordítva. A munka utáni csúcsidő pedig inkább hasonlít egy bringaversenyre.

 

Bringázz munkába kosztümben és öltönyben!

„Ősszel eltekertünk a Holdig, most másik égitestet választunk” – áll a Bringázz a Munkába! kampány felhívásában. Új űrturistáink persze nem lesznek, de idén az eddiginél is több résztvevőre és letekert kilométerre számítanak a szervezők.

Te is felvehetsz szoknyát, öltönyt, kosztümöt, hiszen bringázni olyan természetes, mint bármi mással közlekedni - így győzködte László János, a Magyar Kerékpárosklub elnöke a Nyugatinál összegyűlt embereket, hogy csatlakozzanak az április 6-tól május 8-ig tartó kampányhoz. Az akció társszervezője a Közlekedési, Hírközlési és Energiaügyi Minisztérium, amelynek honlapján követni lehet, mennyi benzinpénzt takarít meg és milyen mértékű környezetszennyezéstől óvja meg környezetét egy résztvevő. Idén a kampány kiterjed az egyetemistákra is, karok közötti versenyt hirdettek. Mindkét akcióban minimum nyolc bringás napot kell teljesíteni, aki pedig a Bringázz szoknyában és öltönyben! alkampány keretében legalább kétszer sikkesen teker, külön ajándékokat nyerhet. A szervezők célja, hogy megmutassák a biciklis közlekedés egyszerűségét, ahogy ezt egy nemrég indult blog is dokumentálja.

A Nyugati téren ingyen szervizzel, triálbemutatóval és belvárosi biciklitúrával várták a bringásokat szombat délután. Tömpe István, a MÁV-Start vezérigazgató-helyettese megnyitotta a pályaudvar új, és máris megtelt biciklitárolóját, méltatva a bringázást mint a vasút környezettudatos párját a közlekedésben. Kiemelte, hogy a Pécs-Budapest-Miskolc viszonylatú InterCityn már lehet kerékpárt szállítani, a kampány szponzoraiként pedig biciklis kedvezményeket vezettek be erre a hónapra. A Magyar Kerékpárosklubbal közös tervek között szerepel a kerékpártároló hálózat bővítése, és a biciklik felengedése minél több vonatra, de erről bővebb információkat nem tudott mondani.

A kampányban résztvevők között kisorsolt ajándékok mellett öt kategóriába sorolva cégek is versenybe szállhatnak, a Magyar Nemzeti Bank pedig bedobta a „bringáskesztyűt", versenybe hívva a többi pénzintézetet. Király Júlia, az MNB alelnöke tavaly a HVG-nek így nyilatkozott a biciklizésről: "Ha a holland királynőnek és a francia pénzügyminiszter asszonynak szabad, Budapesten miért lenne ciki?" A kampány-nyitó színpadán Péterfy Bori énekesnő, a Nemzeti Színház színésze beszélt arról, hogy mennyivel kényelmesebb, mióta így jár munkába. Rövid riksás utazásunk során szúrós megjegyzésekkel illette a városvezetést és lakóit, majd elmondta: miután öt éve leküzdte félelmét, sokkal jobban érzi magát biciklin. Berlini tapasztalatai után pedig rossz időben is szívesebben teker be a Nemzetibe, mint a villamoson szorongva. Nincs egyedül, más is választja ezt a fajta munkába járást kollégái közül, mint megjegyezte, „ez már ott sem annyira 'ufó' dolog." De nem ő az egyetlen ismert kerékpáros: Hajós András, a Heti Hetes bringás felelőse, Novák Péter, Reisz András, Ónodi Eszter is többször került a reflektorfénybe elsőre furcsának tűnő közlekedési szokásaik miatt.

A Bringázz a munkába! kampány részletei itt >>

Ez a böngésző nem támogatja a flash videókat
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.