A látszat csal: továbbra sincs nemi egyenjogúság
A legújabb munkaügyi adatok azt sugallják, hogy a feministák legvérmesebb reményeit is fölülmúlja a női egyenjogúság állapota: míg a hatvanas évek végén az összes dolgozó mindössze 35 százaléka volt nő, addig ma már minden második az. A statisztika azonban félrevezető, ugyanis nem a nők által betöltött munkahelyek száma nőtt, hanem a férfiaké csökkent - figyelmeztet Belkin.
A tavaly kirobbant gazdasági válság óta megszűnt munkahelyek 78 százalékát férfiak töltötték be. A leginkább ugyanis az iparban és a pénzügyi szektort érintették a leépítések, míg az inkább nőket foglalkoztató, alacsonyabban megfizetett ágazatok egy részét - például az egészségügyet és az oktatást - egyelőre elkerülte a létszámcsökkentés. A nők aránya tehát részben azért nőtt, mert sok férfi veszítette el az állását.
A nők munkaerőpiaci jelentőségének növekedése ráadásul nem járt együtt a fizetésbeli különbségek eltűnésével - jegyzi meg Belkin. A férfiak ma is többet keresnek, a nők bére áltagosan több mint 30 százalékkal alacsonyabb. Részben azért nőhetett a foglalkoztatott nők aránya, mert a munkaadók költségei alacsonyabbak, ha nőket vesznek fel. Arról nem is beszélve - teszi hozzá Belkin -, hogy az egyenjogúság megteremtéséhez nem elég a foglalkoztatási viszonyokat kiegyenlíteni. A házimunka ugyanis továbbra is elsősorban a nők feladata.
forrás: globusz.net