A harlemi módszer magyarországi bevezetéséről

Az utóbbi hónapokban több helyről is lehetett hallani az Egyesült Államokban sikeres integrációs módszer magyarországi bevezetésének tervéről, amellyel a harlemi gettóban élő gyerekek közül ötszázat sikerült néhány év alatt eljuttatni amerikai egyetemekre. A Harlem Children’s Zone (HCZ), azaz a “A harlemi gyerekek területe” nevű modell hazai adaptációján dolgozó Szalai Júlia szociológust arról a kérdezte Sosinet.hu, hogy jelenleg hol tart a roma gyerekek integrációját célzó rendszer hazai bevezetése.

A HCZ modell gyakorlati kidolgozása és bevezetése Geoffrey Canada nevéhez fűződik, a módszer kezdetben a harlemi negyed 24 épületblokkjára terjedt ki.

Canada modelljének lényege, hogy a programba bevont gyerekeket egészen a bölcsőtől az egyetemen át az elhelyezkedésig kíséri végig. Ez a gyakorlatban egy átfogó szolgáltató hálózat révén valósul meg, amit a program integratívan működtet és aminek az egyik legfontosabb alapgondolata, hogy az egyén kiemelkedése a mélyszegénységből nem oldható meg a társadalmi leszakadás közösségi problémaként való kezelése nélkül. Más szavakkal, egész közösségeket egyidejűleg kell hozzásegíteni a felemelkedéshez, ahhoz, hogy az egyén is emelkedni tudjon e közösségek részeként.

Ma már száz harlemi blokk gyerekeit nevelik a modell keretében, és felépült a Promise Academy (Az Ígéret Akadémiája) nevű iskola, amely a projekt gerincét jelenti. Jelenleg körülbelül 13 ezer gyerekkel foglalkoznak, és 500 harlemi diák került be az USA valamelyik egyetemére.

A modell talán leglátványosabb eredménye, hogy mára iskolaéretté vált minden gyerek, aki bekerült a programba. Mint Szalai Júlia a sosinet.hu weboldalnak adott interjújában elmondta: korábban az Egyesült Államokban a tipikus helyzet minősült, hogy a szegény fekete családok gyerekei nem kerülnek iskolába iskolaéretlenség miatt, és így útjuk ugyanúgy a szegregált, alacsony színvonalú, zsákutcás speciális iskolákba vezetett, mint ahogy ez nálunk is történik a szegény roma családok gyerekeinek igen nagy hányadával.

A HCZ működésének köszönhetően a harlemi gyerekek vonatkozásában ez a zsákutcás pálya „kiürült": a kisgyerekek és családjaik számára működtetett komplex kisgyerekkori program révén ma a száz harlemi blokk valamennyi iskolás korú gyereke iskolaérettként lép be a normál általános iskolai rendszerbe.

Szalai Júlia elmondta: június elején lesz egy konferencia Washingtonban a HCZ szakértőivel. A diskurzus célja egy hosszabb távú szakmai együttműködés, amelynek keretében sor kerülhet a modell hazai adaptációjára.

A módszer hazai megvalósításával kapcsolatban a szociológus az első teendőként említette a helyszínválasztást, vagyis kell találni egy olyan várost, amely "befogadná" ezt a kezdeményezés. Szalai Júlia szerint az őszi önkormányzati választások után kezdődhetnek konkrét tárgyalások a borsodi vagy nyírségi térségben, amelynek eredményeként megtalálhatják azt a helyszínt, ahol megkezdődhet a harlemi modell adaptációja.

 

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.