A gyerekek félnek az online idegenektől

Félnek a gyerekek az online idegenektől, derül ki a Biztonságosabb Internet Napja (Safer Internet Day) alkalmából készített ír kutatásból. Eszerint az ír gyerekek többsége aggódik, ha ismeretlen személy próbál vele kapcsolatba lépni az interneten keresztül, de zavaruk ellenére mégis hajlandóan személyes információkat megosztani magukról.

Az ír National Centre for Technology in Education által, a Biztonságosabb Internet Napja kapcsán közzétett felmérése szerint a helyi gyerekek 73 százaléka aggódik, ha ismeretlen személlyel kerülnek kapcsolatba az interneten. Ez a szám a 9-12 évesek körében valamelyest magasabb, míg a 13-16 év közöttiek esetében kissé alacsonyabb.

A 37 iskolában, több mint 800, 9 és 16 év közötti iskolás körében készült kutatás szerint a gyerekek noha aggódnak, ha idegen tűnik fel a közelükben a világhálón, ám ez sem akadályozza meg őket abban, hogy személyes információkat osszon meg. Több mint harmaduk például közzétenné a teljes nevét, a születési dátumát, az iskolája nevét, ahova jár, sőt ugyanennyien az e-mail címüket is megosztanák. Igaz, a fiatalabbak némileg tartózkodóbbak. A 9-12 év közöttieknek például csak 18 százalékuk adná meg a teljes nevét online, míg ugyanezt az adatot a 13-16 évesek 52 százaléka tenné meg.

A gyerekek többségének fogalma sincs, hogy az általuk közzétett adatokkal ki és hogyan élhetne vissza.


A magyar gyerekek felügyelet nélkül neteznek

Magyarországon még nem készült az ír kutatáshoz hasonló, a gyerekek aggodalmait és információ megosztási hajlandóságát vizsgáló kutatás. Olyan viszont igen, amely a magyar fiatalok internetezési szokásait vette górcső alá. A 2007 évi kutatást az NRC Piackutató az Egyszervolt.hu gyermek és családi portállal együttműködve vizsgálta a 7 és 14 év közötti magyar gyerekek internetezési szokásait.

Az eredményeik szerint a magyar gyerekek jellemzően már tíz éves koruk előtt megismerkednek a világhálóval, de nem ritka, hogy 6 éveseket találunk az aktív felhasználók között. A kutatás szerint az akkori 11-14 éves internetezők több mint fele évek óta, a 7-10 évesek kétharmada pedig a megelőző egy évben, az ennél is fiatalabbak 55 százaléka pedig a kutatást megelőző hónapokban lett internet-használó.

twitter / nolhu_belfold

A gyerekek többsége nem szörfölhet szabadon a világhálón, szülei ellenőrzik és korlátozzák internet-használatot. Ám ez nincs sokáig így: míg 6 éves korig ötből négy gyermek csak szülői felügyelet mellett internetezhet, addig a 11-14 évesek körében már 79 százalékuk leggyakrabban egyedül ül a gép elé.

A gyerekek többsége játszani ül le a gép elé. A 6 éves, illetve ennél fiatalabb internetező gyerekek játszik, gyerekeknek szóló oldalakat látogat, vagy mesét néz, hallgat az interneten. A nagyobbak (7-10 évesek) nagy többsége szintén szokott játszani a neten, de közel felük már e-mailezik is. A kor előrehaladtával - a játékot nem elhanyagolva - egyre nő az e-mailezés, chatelés, fórumozás, és a közösségi oldalakat látogatásának aránya.

forrás: NOL/ELTE-TÁTK Hírlevél

Az internetet nehéz határok közé szorítani
Az internetet nehéz határok közé szorítani
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.