Pestisként pusztíthat a klímaváltozás

A klímaváltozásnak közvetlen hatásait már a fejlett világ is megsínyli: a 2003-as hőség közel 70 ezer európai életet követelt. Az egyre gyakrabban kialakuló hurrikánok, ciklonok, pusztító viharok és áradások áldozatainak számát pedig felbecsülni is lehetetlen.

Városi túlélőshow: tűzkorsó és KÖR

Válság van? Megszűnik a gázártámogatás? A villany is drágul? Nincs mivel főzni? A megoldás: önellátás, önigazgatás, önszerveződés. Tűzkorsó és más Közösségi Önsegítő Rendszerek. A városi túlélőshow bemutatja: egy olcsóbb, önállóbb, környezetbarátabb városi élet lehetőségei. Videó

Kártérítés a globális felmelegedésért

A klímaváltozást elsősorban a fejlett országok okozzák, de a következmények főként a szegény államokat érintik. A bangladesi pénzügyminiszter szeretné, ha a Nyugat fogadná be az éghajlatváltozás hajléktalanjait. Metazin

Vívócsiga méri a felmelegedést

Chipeket rögzítettek a mexikói Yucatán-félszigeten vívócsigák házára: a nagyméretű tengeri puhatestűeken elhelyezett eszközzel akarják felmérni, milyen mértékben változott az éghajlat Amerika felfedezése óta.

Új típusú forradalmak

Mára az emberiség igazi problémáját a globális felmelegedés jelenti. A veszélyt elsősorban a zöld mozgalmak résztvevői ismerték fel először, napjainkban egyre inkább már a politikusaink és állami vezetőink is. Már csak egy probléma van: a tőke nem kívánja felismerni.

 

A fejlődő országok felelősebben gondolkodnak a klímaváltozásról

A HSBC idei nemzetközi felmérésének eredményei szerint a világ lakosságának jelentős része úgy érzi, rendkívül fontos, hogy az év végi koppenhágai klímacsúcson új egyezmény szülessen a gázkibocsátás csökkentéséről.

A HSBC által készített 2009-es Climate Confidence Monitor felmérésének eredményei szerint a világ lakosságának 65 százaléka úgy véli, rendkívül fontos, hogy egy új, a gázkibocsátás csökkentését előíró nemzetközi egyezmény szülessen. A 12 országban készült kutatás eredményei szerint egyértelmű különbség fedezhető fel a fejlődő és a fejlett országok attitűdjei között: az előbbiek ugyanis rendre nagyobb igényt mutatnak a beavatkozás, a cselekvés iránt, mint fejlett társaik. Brazíliában a válaszadók 86, Mexikóban 83 százaléka tartja fontosnak, hogy új klímaegyezmény szülessen, míg az Egyesült Királyságban 56, Kanadában 55, az Egyesült Államokban csak 45 százalék vélekedik így.

A felmérés szerint a megkérdezettek 79 százaléka egy legkésőbb 2050-ig elérendő 50-80 százalékos kibocsátás csökkentés melletti elköteleződést tart kívánatosnak. Nemzeti szinten Mexikó (91 százalék), Brazília (90 százalék), Hongkong (84 százalék) és Kína (82 százalék) lakosai tartják a legnagyobb arányban fontosnak egy ilyen mértékű vállalás tető alá hozását, míg India (75 százalék), Nagy-Britannia (71 százalék) és az Egyesült Államok (66 százalék) lakosai ragaszkodnak legkevésbé az ilyen nagy mértékű kötelezettségvállaláshoz.

A gazdasági válság és a H1N1 vírus terjedésének réme ellenére egyébként a válaszadók 34 százaléka úgy véli, az éghajlatváltozás egyike a leginkább aggodalomra okot adó problémáknak. Tízből hét ember úgy gondolja, a klímaváltozás kezelése van olyan fontos, ha nem fontosabb, mint a gazdaság élénkítése.

A személyes elkötelezettséget tekintve a válaszadók 36 százaléka állította, hogy mindennapjai során igyekszik klímatudatosan élni. A szelektív hulladékgyűjtés, az energiatakarékos izzók használata és a nem használt készülékek kikapcsolása volt a leggyakrabban említett környezettudatos viselkedésmód, amelyben a felmérés szerint Kína, Hongkong, India és Franciaország lakosai a legaktívabbak.

Bár sürgetik a cselekvést, a válaszadók jelentős része (38 százaléka) mégis úgy véli, hogy a klímaváltozást már nem lehet megállítani. Legnagyobb arányban a britek (53 százalék), a kanadaiak (51 százalék) és a franciák (50 százalék) értenek egyet ezzel a cseppet sem optimista állítással.

Összességében csak a válaszadók 17 százaléka gondolja úgy, hogy a folyamat még megakadályozható. Az ügyben Kína (38 százalék), Hongkong (28 százalék) és India (30 százalék) lakosai a legbizakodóbbak.

(Forrás: ELTE TÁTK Hírlevél)

Klímagyilkos páros
An airplane flies near a gas flare from a factory at Keihin industrial zone in Kawasaki, south of Tokyo June 10, 2009. Japan, the world's fifth-biggest greenhouse gas emitter, will target a cut in emissions by 15 percent by 2020 from 2005 levels, Kyodo news agency said on Wednesday. REUTERS/Toru Hanai (JAPAN POLITICS ENERGY ENVIRONMENT BUSINESS IMAGES OF THE DAY)
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.