Támadnak a vírusok
A tél örökzöldjének tekinthető téma mindenkitől fokozott elővigyázatosságot igényel. Legelőször is azoktól, akik úgy érzik: kerülgeti őket a betegség. Lehet, hogy csak megfázásról van szó, hiszen gyakran nehéz különbséget tenni, de azonnal érdemes elkezdeni a szervezet erősítését. Fokozott C- és D-vitamin-bevitellel (az utóbbiról kevésbé tudott, hogy távol tartja a fertőzéseket!), bőséges folyadékfogyasztással és a nehezen emészthető ételek mellőzésével. Érdemes segítségül hívni az ellenálló képesség hagyományos védelmezőit, a vitaminokban és rostokban gazdag nyers zöldségeket és gyümölcsöket – első helyen a citromot, a kivit és a céklát –, a mézet, a baktériumölő képességgel megáldott fokhagymát és az inhalálást. Jót tesz a friss levegő is – az ütemes séta felpezsdíti a vérkeringést, elősegíti a méreganyagok távozását.
Ha a tünetek néhány nap múltán sem enyhülnek, és a hőemelkedés elhúzódó lázba, végtagfájdalomba, köhögésbe, kínzó torokfájásba megy át, a szövődmények elkerülése érdekében haladéktalanul orvoshoz kell fordulni. Félre kell tenni az összes sürgősnek vélt teendőt, és az utasításokat követve türelemmel ki kell feküdni a betegséget.
Tekintettel arra, hogy az influenza cseppfertőzés útján terjed, emlékeztetőül néhány agyonismételt alapszabály: gyakori kézmosás, tüsszentés-köhögés esetén a száj eltakarása, papír zsebkendő, hatékony orrcsepp és toroköblítő szer használata. A járvány kibontakozásának mértéke rajtunk is múlik.
Kevesebb lesz a beteg…
ha náthával, influenzás tünetekkel
- otthon marad felnőtt, gyerek egyaránt
- lemondjuk a fogorvost, a kozmetikust
- nem megyünk színházba, moziba, uszodába
- kerüljük a tömegközlekedést
- gyakran szellőztetünk otthon és a munkahelyen is