Roham a bankok ellen
Ám a fény kigyúlt, így Rogán Antal tegnap délután már bejelenthette: a fűtési szezon elején 11,1 százalékkal csökkentik a villamos energia, a gáz és a távfűtés árát. A kormánynak még van lehetősége rá, hogy mérlegelje, október közepétől vagy csak novembertől mérséklik-e az árakat – közölte. Lapunknak arra a kérdésére, hogy az állam hozzájárul-e a rezsicsökkentéshez, a fideszes politikus kitérő választ adott.
Úgy tudjuk, hogy az áramszolgáltatók mögött nagykereskedőként álló állami MVM kész részt vállalni a csökkentésből, de még nem tudni, mekkora teherről van szó. A Fidesz-frakció, áramszünet ide vagy oda, nem tétlenkedett: a devizahitelesek kapcsán is hozott úgynevezett elvi döntést. Ennek kapcsán Rogán Antal élesen ostorozta a bankokat. Álláspontja szerint a szerződést a pénzintézetek úgy fogalmazták meg, hogy minden, az árfolyamváltozásból eredő kockázatot a hitelesnek kellett vállalnia.
„A devizahitelezés hibás termék” – állította Rogán Antal. Ezért a Fidesz és a KDNP felszólítja a bankokat, hogy a szerződéseket módosítsák az ügyfelek javára, s erre november elsejéig adnak a pénzintézetek számára határidőt. Ha ezt nem teszik meg, a frakció felhatalmazta a kormányt, hogy megoldási javaslatát, akár a bankok kárára is, terjessze a parlament elé. „Mi azt gondoljuk, a felelősség a bankokat terheli, hogy a kockázatokat az ügyfelekre hárították. Reparálják a helyzetet! Üljenek le velük, módosítsák a devizahitelesek javára a szerződéseket. Ez erkölcsi kötelességük!” – szögezte le a frakcióvezető.
A Népszabadságnak arra a kérdésére, hogy akkor ezek szerint a kormány kivonul a problémamegoldásból, és nem kívánja megfinanszírozni a mentőakciót, azt mondta: ha a bankok november 1-jéig nem módosítják az ügyfelek javára a devizahitel-szerződéseket, a várható parlamenti döntés iránya „elég egyértelmű”, a devizaalapú jelzáloghitelek kivezetését fogják célul tűzni „és ezeknek gyakorlatilag a forintosítását végrehajtani”.
Erről a megoldásról Csányi Sándor OTP-elnök korábban úgy nyilatkozott, hogy ezt nem bírná el a bankrendszer. Rogán erre úgy reagált: a konzultáció lehetősége megmarad a bankok és a kormány között, nem fenyegeti veszély a bankrendszert. „És azért van egy reális határ. De az ügyfelek terhének érdemben kell csökkennie” – válaszolta. A bankok tegnap nem tudták hova tenni mindezt – nem véletlen, hogy lapzártánkig a Magyar Bankszövetség sem reagált.
Az egyik pénzintézet vezetője lapunknak azt mondta: a bankszövetség több mint egy hónapja tárgyal a kormánnyal a témában, a kabinet kérésére kidolgozta javaslatait a devizahitelek kivezetésére, a másfél hete bemutatott elképzelésekre azóta sem kapott érdemben választ. „Most akkor tárgyalunk, vagy megint dodonai közlésekből kellene kitalálnunk, hogy mit akar a kormány?” – fogalmazott.