Egy fiú a „csányisok” közül
– Ha nincs az alapítvány, valószínű, hogy nem lenne meg a komplett, Európában bárhol használható ECDL számítástechnikai minősítésem, nem lenne nyelvvizsgám, s nem juthattam volna el Angliába háromszor, egyszer pedig Máltára tanulni – fogalmazott a fiatalember, és hozzátette, az erdélyi, felvidéki kirándulások is sokat lendítettek a világlátásán.
– Amikor elkezdődött a képzés, szerződést kötöttek velünk, ennek megfelelően kell tanulni. Ami persze annyira nem megerőltető. Tanítani szeretnék, s az a célom, hogy az alapítványnál maradhassak – mondta a jó kedélyű diák nagy eltökéltséggel. Arra is választ kaptunk, hogy szülőfalujában, Böhönyén, illetve később Kaposváron a gimnáziumban irigykedtek-e rá amiatt, hogy a Csányi Alapítvány felkarolta, s a hagyományos iskolai elfoglaltságai után a közösségi házban külön foglalkoztak vele a mentorok.
– Szerencsére nem volt ennek negatív kicsengése – mondta jókedvűen Horváth Péter, akinek van egy 23 éves nővére, ő már dolgozik, s éli a maga életét. – Az alapítvány nem úgy működik, hogy tölcsérrel öntik a fejünkbe a tudást. Hagytak bennünket szabadon felnőni, s igen jó a közösség hangulata. Jószerével csak annyit vártak el, hogy tanuljunk rendesen és viselkedjünk normálisan. A feltételek egyáltalán nem teljesíthetetlenek, mondjuk attól, hogy ne bukjunk meg és ne ismételjünk évet, én mindig is eléggé messze voltam. Nagyon ritka, hogy csányis diák ilyen kellemetlen helyzetbe keveredjen.
Amikor pályázunk, megvizsgálják a család motivációját is, otthonról is meg kell kapnunk azt a pluszt, amire szükség van az előre jutáshoz. Tudomásom szerint a nyolc év alatt mindössze három gyerek morzsolódott le, közülük egy pont azért, mert a fociban tehetségesebbnek bizonyult, mint a nyelvtanulásban. Apropó foci. Horváth Péter nem lehetett tagja a csányis diákok válogatottjának legutóbb, amikor is az Életút Napon – ez a neve az alapítvány félig tréfás, félig komoly tanévzárójának – összemérték az erejüket a női labdarúgó-válogatottal. Az MLSZ-szel közös program volt a gála záróeseménye. Azért nem játszhatott, mert ő szervezte a derbi előtti csányis bajnokságot. Bizonyára nem véletlen, hogy az alapítvány névadója, az amúgy labdarúgószövetségi elnök, Csányi Sándor OTP-elnök-vezérigazgató „megnyerte” játékvezetőnek a különleges alkalomra Puhl Sándort. A diákok végül büntetőrúgásokkal kaptak ki 1:0 arányban, de Horváth Péter nem volt elkeseredve.
– Jó buli volt – mondta a meccs után, amikor már nem kellett izgulnia csapattársaiért. – Remélem, hogy amikor majd én is mentor leszek,mert ez a dédelgetett álmom, sok ehhez hasonló ötlet fog eszembe jutni. Horváth Péter ötödik osztályos kora óta vesz részt a Csányi-programban. Édesanyja ápolónő, apja karosszérialakatos, az alapítványhoz egykori általános iskolai tanára irányította. A folyamatos szakmai és anyagi segítség azt célozza, hogy a szegény gyerekek le tudják küzdeni szociokulturális hátrányaikat. Az Életút Program támogatási rendszere személyes törődést is jelent. A felkarolt gyermekeket és családjaikat mindvégig az alapítványi mentor segíti. A tanulmányokhoz nyújtott segítséget kiegészíti a családoknak nyújtott szociális támogatás. Az alapítvány tevékenységét 15 mentor és 54 fejlesztőtanár segíti, munkájukat hazai és külföldi önkéntesek támogatják. Közösségi Ház jelenleg Jászberényben, Szegeden, Kaposváron, Nagybajomban és Pécsett működik, a főállású mentorok 225 gyerekkel foglalkoznak. 2014-ben Mohácson is megkezdi munkáját az alapítvány, s külön öröm Horváth Péter számára, hogy Kaposváron 12 fővel bővítik a csoport létszámát.
Háromszoros túljelentkezés
Az alapítvány programjára háromszoros a túljelentkezés. Az idén a középiskolába jelentkezettek 90 százalékát az első helyen megjelölt iskolába vették fel. Az alapítvány vagyona 2,9 milliárd forint, az alapító Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója 2005-ben a magánvagyonából adományozott egymilliárd forintos alaptőkét később másfél milliárddal növelte, a fennmaradó rész a támogatói adományokból és a hozamból jön össze. 2005-ben nyolc tehetséges és hátrányos helyzetű gyereket kezdtek támogatni, jövőre 267 fő lesz a támogatottak köre. A cél változatlanul az, hogy az ötödik osztályos kortól az egyetemig elvezessék a diákokat. A Csányinak ma már az öt egyetemista mellett három felsőfokú szakképzésben részt vevő diákja van. A 97 fő középiskolás mellett 120 általános iskolást mentorálnak.