Interneten lehet licitálni
A bérletidíj-árverést a város tavaly elfogadott lakásgazdálkodási koncepciója tette lehetővé. Az új rendszer lényege, hogy öt-hét éven belül három, egyenként 300-350 ingatlanból álló csoportba szervezik az úgy ezer fehérvári önkormányzati lakást. Az egyik ilyen kontingens az úgynevezett piaci bérlakások csoportja lesz, ezeknek a bérlésére bárki licitálhat. Az első tíz lakás árverésén már túl is vagyunk, négy győztes licitálóval a szerződést is megkötötték.
Guti Péter, a Városfejlesztési Nonprofit Kft. ügyvezetője kérdésünkre leszögezte: az önkormányzati ingatlanok másik két csoportjába tartozó – azaz a szociális és a költségelvű – bérlakások bérleti jogára nem lehet licitálni, azok kiutalásáról az önkormányzat szakbizottsága dönt. Ahhoz, hogy az egyes szegmensekben érvényes bérleti díjakat meghatározhassák, az elmúlt időszakban felmérték és rangsorolták a teljes lakásállományt. Ebből az derült ki, hogy éppen 300-350 olyan bérlakása van városnak, amely jó műszaki állapotban van, megfelelő komfortfokozatú, és alacsony a rezsije, vagyis versenyképes a magánpiacon kínált albérletekkel.
A további 700 önkormányzati lakás átlagos vagy annál alacsonyabb színvonalú, felújításukra, karbantartásukra sokat kell költeni, de van 70 üresen álló, életveszélyes ingatlan is, ezeket előbb-utóbb le kell bontani. – A város kasszájába évente 180-200 millió forint folyik be a bérleti díjakból, miközben a lakások üzemeltetése ennél százmillió forinttal többe kerül, a különbözetet pedig az önkormányzatnak kell állnia – közölte Guti Péter. – Annak a kettős elvárásnak kellene megfelelnünk, hogy egyrészt szociális alapon biztosítsuk egy társadalmi réteg számára az olcsó bérlakást, másfelől viszont illene nullszaldósan, de legalábbis a lehető legkisebb veszteséggel üzemeltetnünk a város ingatlanvagyonát.
Az új rendszer enyhítheti az önkormányzat anyagi terheit azzal, hogy a piaci alapú bérlakások bérleti díjából befolyó többletet a szociális bérlakások felújítására-karbantartására fordíthatjuk. A költségalapú bérlakás fogalma azt jelenti, hogy a megállapított bérleti díj éppen fedezi a fenntartás költségeit. A nemrég elkészült kataszter ingatlanokra lebontva határozza meg a díjat, amelynek megállapításakor számos szempontot vettek figyelembe, így például az ingatlan elhelyezkedését, korát, állapotát, rezsiköltségét. A bérlő számára nagy könnyebbség, hogy a bérleti díjban – amely zömében négyzetméterenként 500-600 forint havonta – már benne van a lakás közös költsége is.
A koncepció szerint Székesfehérváron néhány éven belül a szociális bérlakások számát 350-re csökkentenék. Ezekben a lakásokban a lakók eleve tíz százalékkal kevesebbet fizetnek a költségalapú bérleti díjnál, de a különböző szociális támogatásokkal még tovább mérsékelhető a bérleti díj. A piaci alapú bérlakásoknál viszont a költségalapú bérleti díj a kikiáltási ár, a licitálók ennél csak többért nyerhetik el a bérleti jogot. Az internetes árverés szigorú szabályok alapján folyik. Azt, hogy egy megüresedő ingatlan bekerül-e a piaci alapú bérlakások közé, az önkormányzat illetékes szakbizottsága dönti el. A kiválasztott lakásokat a Lakaslicit.szekesfehervar.hu web oldalon hirdetik meg árverésre, amelyre 15 napig jelentkezhetnek az érdeklődők.
A licitálás előtt a regisztrált felhasználóknak személyesen is meg kell jelenniük a Városfejlesztési Kft. irodájában, hogy ellenőrizhessék az adataikat. Aki nem rendelkezik internetes eléréssel, írásos nyilatkozatban előre megteheti az ajánlatát, igaz, így menet közben nem tud bekapcsolódni a licitbe. Az internetes árverés 72 óráig tart, a bérleti jogot az szerzi meg, aki a legmagasabb havi bérleti díjat ajánlja fel, plusz letesz kéthavi kauciót. A nyertes csak akkor költözhet be, ha a szerződésre áldását adja az önkormányzat szakbizottsága is, amely ellenőrzi: a győztes licitálónak nincs-e másik bérleti szerződése, netán lakbérhátraléka. A már lezárult árverések azt mutatják, a licitnyertesek a magánpiacon érvényes albérleti díjakért vitték el az egyes ingatlanokat.
A város számára is jó üzletről van szó: az eddig árverésen bérbe adott pár lakásból is milliós nagyságrendű többletbevétel keletkezett a költségalapú bérlakásokhoz képest. A fehérvári lakáslicit felfutását jelentősen befolyásolhatja, hogy a másik oldalon folyamatosan nagy az igény a szociális bérlakásokra, jelenleg négyszázan szerepelnek a várólistán. Guti Péter szerint a lakásportfólió átalakítását csak akkor lehet elvégezni, ha sikerül felgyorsítani a bérlakások forgását. Mint mondta, azt a célt tűzték ki, hogy a szerződések folyamatos ellenőrzésével, felülvizsgálatával évente száz új bérlővel tudjanak szerződést kötni.