Ahmadinezsád beadta a derekát

Irán, Brazília és Törökország külügyminisztere megállapodást írt alá hétfőn Teheránban arról, hogy török területre szállítsák a gyengén dúsított iráni uránkészletet.

Irán feltételeket szab a fűtőanyagcseréhez

Irán kihátrálhat a nukleáris fűtőanyag cseréjéről Brazíliával és Törökországgal kötött megállapodásból, ha az egyezség nem nyeri el teljes egészében a nagyhatalmak támogatását.

Coface: felminősítés Brazíliának, Török- és Oroszországnak

A Coface Nemzetközi Hitelbiztosító három jelentős feltörekvő országot, Törökországot, Brazíliát és Oroszországot minősített fel, míg Magyarország besorolása a befektetési kategória legalsó szintjén - A4 - maradt - közölte a hitelminősítő.

Nyolc órán át egy helyben állva tüntettek a törökök

Erdem Gündüz előadóművész nyolc órán keresztül állt csendben az isztambuli Taksim téren, ahonnan a rendőrök a múlt héten üldözték el a kormányellenes demonstrálókat.

Kifütyülik az elnököt

A foci szerelmesei meglepő politikai eseményeknek lehettek szemtanúi a legendás labdarúgóról elnevezett Mane Garrincha nemzeti stadionban múlt szombaton, a Konföderációs Kupa brazíliavárosi megnyitóján.

 

A szerk: Talpon

Egy fiatal brazil lány középső ujját mutatja a kamera felé. Egy török férfi órákon át áll szótlanul az isztambuli Atatürk központot bámulva. A tiltakozás új képei ezek.

A brazil huszonéveseknek elegük lett, hogy a labdarúgással azonosítsák országukat, és milliárdokat pazaroljanak el pár hetes presztízsrendezvényekre. Erdem Gündüz pedig minden tiltás ellenére megtalálta a tiltakozás egyszerű, a hatalmat mégis lebénító formáját. A Taksim téren már nem lehet gyülekezni, az ember még a véleményét sem fejezheti ki anélkül, hogy ne vádolják meg terrorizmussal. Gündüz kiállt hát a térre némán. Állt egy órát, kettőt, hármat, nyolcat. A rendőrök nem tudták, mit kezdjenek vele, végül őrizetbe vették.

A tiltakozók tudták, mit tegyenek: jelképükké tették az „álló férfit”, és utánozni kezdték. Az elmúlt évtized gazdasági sikerei nyomán középhatalommá emelkedett Brazíliában és Törökországban egy új generáció emelte fel hangját egyszerű és hatásos eszközökkel. Nem a nincstelenek lázadása ez, a politikusok éppen az ő nevükben szeretnek annyira alkotni. A „jövő reménységei” most értésükre adják az emberek felett gyámkodó kormányoknak: nem kérnek abból, hogy megmondják, hogyan élhetnek, miről álmodhatnak, és a közösség életminőségét fontosabbnak tartják a nemzet fogalma mögé bújó hatalom presztízsénél.

Ezek a mozgalmak új szabadságharcot mutatnak. Helyi közösségekért küzdenek, mégis összeköti őket, ahogyan szót kérnek maguknak az utcán és a politikai döntéshozatalban. Múlt decemberben a magyar kormány is megérezhette a fiatalok összefogásának előszelét. A török és a brazil kortársaik most azt üzenik: őket nem lehet pusztán gazdasági előnyökkel lekötelezni.

Erdem Gündüz csendben titlakozott
Erdem Gunduz stands in a silent protest at Taksim Square in Istanbul early June 18, 2013. Gunduz, a Turkish man, has staged an eight-hour silent vigil on Istanbul's Taksim Square, scene of violent clashes between police and anti-government protesters in recent weeks, inspiring hundreds of others to follow his lead. Gunduz said he wanted to take a stand against police stopping demonstrations near the square, Dogan news agency reported. REUTERS/Marko Djurica (TURKEY - Tags: CIVIL UNREST POLITICS)
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.