Bostoni hajtóvadászat
A 26 éves Tamerlán péntek hajnalban egy tűzpárbajban életét vesztette, ám a 19 éves Dzsohár elmenekült. A rendőrség lapzártánkkor még házról házra kutatta át a massachusettsi Watertown városát. A lakosság Bostonban és a környező „alvóvárosokban” péntek reggel arra ébredt, hogy a hatóságok telefonon, ajtóra ragasztott üzenetekben, illetve a médiában arra kérték őket, ne hagyják el otthonukat. A tömegközlekedést leállították, az üzletek, irodák, iskolák zárva maradtak.
Boston és Providence, illetve Boston és New York között a vonatok sem jártak. Egy időre a taxikat is leparancsolták az utakról. Az utcák kihaltak, Watertown városának utcáiról a járműveket is kitiltották. Helyszíni beszámolók szerint itt a környék háborús övezethez hasonlított: páncélozott járművek és különleges egységek járőröztek, a levegőben katonai helikopterek köröztek. Az FBI amerikai idő szerint csütörtök este tette közzé a három halálos áldozatot követelő hétfői robbantás két gyanúsítottjának fotóját, azt kérve a lakosságtól, hogy ha bármilyen információjuk van róluk, jelezzék.
Videofelvételek alapján sikerült „kiszúrniuk” a két férfit, akik fekete hátizsákokkal érkeztek a robbantások helyszínére, és azokat ott hagyták, feltehetően szemetesekben. Innentől az internet és a tömeg erejét használták: a bostoni maratonon fotózó civilektől újabb, élesebb fotók is érkeztek a robbantás helyszínéről menekülőférfiakról. Ezek alapján egyre többen telefonáltak be, hogy rendelkeznek információval. Erőfeszítéseik hamar eredményt hoztak. Csütörtök este tízkor két férfi kirabolt egy kisboltot Cambridgeben. A rendőrségi bejelentés után, a biztonsági kamerák felvételei alapján derült ki, hogy az elkövető a keresett testvérpár volt.
Ezután akciófilmbe illő hajtóvadászat kezdődött, melynek során a neves műszaki egyetem, az MIT egyik rendőre életét vesztette. A menekülő gyanúsítottak elraboltak egy autót, melynek tulajdonosa fél órával később egy benzinkútnál tudott elillanni. Az üldözött férfiak az autóból robbanószereket dobáltak a rendőrökre, később pedig tűzpárbajba keveredtek velük. Ennek során még egy rendőr megsebesült, Tamerlán pedig meghalt. Egyes hírek szerint robbanószerkezetek voltak a testére erősítve. A hatalmas rendőri erőfeszítések ellenére helyi idő szerint péntek kora délután még mindig nem találták a szökésben lévő Dzsohárt, és a rendőrség sajtótájékoztatóján azt kérte a lakosságtól, továbbra se menjen el senki otthonról. Helyszíni jelentések szerint ezt már egyre rosszabbul bírták az emberek, sokan autóba ültek, és elmentek más városba. Volt, akit csak a kíváncsiság hajtott az utcára. A hírtelevíziók jelentése szerint a kijárási tilalmat a rendőrség Watertown lezárt részében vette igazán komolyan.
Mindeközben az amerikai sajtó igyekezett minél többet megtudni a testvérpárról. A Carnajev család Csecsenföldről származik, ám lehetséges, hogy a két fiú már nem is ott született: évekig Kirgizisztánban éltek, majd Dagesztán fővárosában, Mahacskalában. Egykori tanárnőjük szerint 2002-ben érkeztek az Egyesült Államokba. Szomszédaik és iskolatársaik szerint nyugatiasan öltözködtek, tökéletesen beszéltek angolul. Muzulmánok, ám nem tűntek mélyen vallásosnak, imádkozni sem látták őket – mondták el ismerősök az ABC News televízióban.
Bárkit is kérdeztek, aki ismeri Dzsohárt, úgy nyilatkozott: egy kedves, csendes, udvarias fi út ismert meg, akiről nem tudja elképzelni, hogy ilyet tett. Ügyesen focizott, és nem vettek észre rajta semmi különöset, semmiféle változást az utóbbi időben. A The New York Times forrásai azt mondták: a felettébb „fotogén” Dzsohárnak „aranyszíve” van. A média elérte a gyanúsítottak családtagjait is. Az Egyesült Államokban élő nagybátyjuknak, Ruszlán Carnajevnek az ismerősökkel ellentétben nincs jó véleménye róluk. Arra szólította fel Dzsohárt, adja fel magát. A férfi úgy nyilatkozott a marylandi házánál megjelent újságíróknak, hogy évek óta nem látta unokaöccseit. Hozzátette: a két fiú sosem járt Csecsenföldön.
Az AP hírügynökség telefonon elérte Dagesztánban élő édesapjukat is, aki kisebbik fiát intelligensnek és „angyalinak” írta le, s akit hazavárt az iskolaszünetben. A megrendült férfi nem tudja elképzelni, hogy ő követte el a robbantást. Úgy tudta, fia másodéves orvostanhallgató az Egyesült Államokban. (Ez 19 évesen az amerikai oktatási rendszerben nem lehetséges.) A feldúlt apa később maga hívta fel az ABC televízió egyik riporterét, több információt követelve fiáról, és ő is azt üzente neki: adja fel magát. Ramzan Kadirov csecsen elnök tegnap tiltakozott az ellen, hogy bármilyen kapcsolatba hozzák a Carnajev fivéreket Csecsenfölddel. Szerinte a fiúk Amerikában nőttek fel, tehát az ottani környezet alakította világképüket.