Körkörös támadás

Orbán Viktor gyakorlatilag azonnal visszavonulót fújt: postafordultával már válaszolt is José Manuel Barroso frissen érkezett levelére. E szerint a magyar kormány és az Országgyűlés elkötelezett az európai normák és értékek mellett, s a miniszterelnök már kezdeményezte is a jogalkotói lépéseket, amelyekkel kezelni lehet az Európai Bizottság aggodalmait.

Az Európai Bizottság pénteken már nem először fejezte ki súlyos aggályait a magyar alkotmánymódosítással kapcsolatban. Barroso elnök Orbán Viktorhoz írt levelében megerősíti: az első jogi elemzés alapján a bizottságnak komoly aggályai vannak, hogy a negyedik alkotmánymódosítás összeegyeztethető-e az uniós joggal. Barroso jelzi, ha az elemzést véglegesítik, a bizottságnak meg kell tennie a szükséges lépéseket, hogy kötelezettségszegési eljárásokat indítson.

A levél kitér arra, hogy a bizottságot különösen aggasztják azok a módosítások, amelyek az Európai Bíróság által előírt bírságokra vonatkoznak, aggasztó az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnökének joga az ügyek áthelyezésére, és – ami még további vizsgálatot igényel – a politikai hirdetések közlésének korlátozására vonatkozó rendelkezések is. Barroso utal arra, hogy a velencei bizottság június közepére véglegesíti véleményét az alkotmánymódosításokról, s jelzi, szoros az együttműködés a két szervezet között.

– Nem várható, hogy a bizottság szerdára, az EP Magyarországról szóló vitájára véglegesíti az alkotmánymódosítások elemzését –mondta Pia Ahrenkilde-Hansen, a brüsszeli testület szóvivője. Eközben Budapesten konfliktusba került a kormány az Európa Tanács mellett működő velencei bizottság küldöttségének tagjaival. A testület Martonyi János külügyminiszter felkérésére tárgyalt pénteken Budapesten, hogy megvizsgálja a negyedik alkotmánymódosítást.

– Ezt világosan vissza kell utasítanunk – reagált lapunk kérdésére Wolfgang Hoffmann-Riem, a bizottság egyik raportőre, volt német alkotmánybíró arra: délelőtti tárgyalásaikat követően Répássy Róbert igazságügyi államtitkár azt nyilatkozta, „a velencei bizottság tagjai számos esetben elfogultságról tettek tanúbizonyságot”.

Mesterházy Attila, az MSZP elnöke a demokratikus ellenzéki pártok képviselőivel együtt kijelentette, „világos, közérthető, tényszerű” jelentést kérnek a bizottságtól. A látszatát is kerülni kell annak, hogy a testület kettős mércét alkalmazna, szögezte le. – Csak természetes, hogy ha itt vagyunk, kérdéseket teszünk fel –mondta a delegáció két tagja is, értetlenségét fejezve ki Répássy kijelentése miatt. Az ET alkotmányügyi kérdésekben illetékes, független szakértőkből álló tanácsadó testülete már korábban is jelezte észrevételeit, amelyeknek azonban csak egy részét vették figyelembe, például megszüntették az OBH elnökének újraválaszthatóságát, s korlátozták a hatásköreit.

Ha a magyar kormánypárt egy héten belül nem enged az Európai Bizottságnak, vagyis Viviane Reding igazságügyi biztosnak az alaptörvény negyedik módosításának kérdésében, akkor kitessékelik az Európai Néppártból – a Maszol.ro erdélyi hírportál értesülése szerint erről döntöttek az Európai Néppárt (EPP) európai parlamenti frakciójának dubrovniki kihelyezett vezetőségi ülésén. A Fidesz egy képviselőjét sem küldte el.

– Nem hiszem, hogy Reding miatt nem jöttek el, de nagyon rossz döntés volt, hiszen a színfalak mögött mindenki Magyarországról beszél – mondta el egy a biztos közvetlen környezetébe tartozó eurokrata.

A velencei bizottság küldöttsége az Országházban
A velencei bizottság küldöttsége az Országházban
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.