Koki
Egy hónapja, amikor Robert Fico szlovák kormányfő járt Budapesten, Orbán Viktor azzal büszkélkedett vendége és hallgatósága előtt, hogy míg Nyugat-Európában milliók vannak az utcákon, addig Közép-Európában, bár az emberek nem dobálják kalapjaikat az égig, mégis tisztában vannak azzal, ha nem végzik el a szükséges átalakításokat, nincs esélyük a jövőre. Nos, az Orbán-kormány felsőoktatási „reformja” ellen tüntető diákok sem dobálták sapkáikat a magasba.
A decemberi hideggel dacolva többször az utcára vonultak, s úgy tűnik, hogy több ezer egyetemi hallgatót és középiskolai diákot megmozgató demonstrációikkal elértek valamit. Hogy pontosan mit, azt nem tudni, de érzékelhető: a kabinet változtatni kényszerül eredeti elképzelésein. Fülkeforradalma óta most ütközött Orbán olyan társadalmi ellenállásba, amelyet már nem söpörhet le egy saller- vagy kokiszerű, kétharmados csuklómozdulattal. A diákok elégedetlensége mögött ott van például a pedagógustársadalom elkeseredettsége és csalódottsága is.
Ne felejtsük, a 2010-es győzelemben jelentős szerepet játszott, hogy a Fidesz maga mellé tudta állítani az olyan véleményformáló rétegeket, mint a pedagógusok és az egészségügyi szektor dolgozói. A diákmozgalomban rejlő „veszélyeket” a jobboldal vezérpublicistája is felfedezte. Szerinte a kormánynak komolyan kell vennie a fiatalokat. Azok sorsa a szülőket, családokat érzékenyen érinti. Közeleg a választás, már nem lehet következmények nélkül kokikat meg sallereket osztogatni.