Természetes védelem

A daganatos sejtek célzott elpusztítása, vagy a szervezet saját védekező mechanizmusának serkentése a kóros sejtszaporulat megállítására – ma ez a rákkutatás két meghatározó iránya. Magyar kutatók az utóbbi területen értek el áttörő sikert.

Húszéves kutatás eredményeként igazolódni látszik dr. Kulcsár Gyula rákkutató biokémikus elmélete, ami új lökést adhat a hagyományos protokolltól eltérő, nem invazív rákterápiák fejlesztésének. Feltételezhető, hogy a szervezet általános védelmét biztosító immunrendszer mellett a rákos folyamatok beindítanak egy speciális védelmi mechanizmust, melynek feladata kifejezetten a rendellenes sejtek eliminálása. A kutatók a ráksejteknek egy közismert tulajdonságát vették alapul: az egészséges sejtekhez képest szabálytalanul, általános felhalmozó jelleggel táplálkoznak. Figyelték a szervezetnek a kóros sejtek megjelenésére adott immunreakcióját, izolálva azokat az anyagokat – aminosavakat, vitaminokat és egyéb aktív elemeket –, amelyek igyekeznek kordában tartani a rákos sejtburjánzást. Ez az automatikus immunreakció a test természetes tumorellenes védelme, amit a rákos folyamat indukál.

Hogyan hasznosíthatók ezek a megfigyelések gyógyászati célra? A ráksejtek fokozott tápanyagfelvételét kihasználva célzottan lehet ezeket az aktív ráksejtpusztító anyagokat nagy dózisban a szervezetbe juttatni. Az immunreakciót elemezve választották ki azokat a molekulákat, amelyek kombinációja a leghatékonyabban beépül a ráksejtekbe, és a gyors, kóros szaporodás helyett elindítja, pontosabban visszaállítja az egészséges szervi működéshez nélkülözhetetlen, a DNS-ben kódolt programozott sejthalált. Ugyanis ezt az úgynevezett apoptózist iktatja ki a tumor.

A tumor ellen természetes védelmet nyújtó módszer jelentőségét az adja, hogy beavatkozás, illetve az egészséges sejtek károsítása nélkül, célzottan alkalmazható a kóros sejtburjánzás megakadályozására. Az elmúlt két évben onkológus és sebész szakemberek bevonásával Magyarországon végzett kétlépcsős klinikai vizsgálatok tapasztalatait nemrégiben a tekintélyes német szaklap, az International Journal of Cancer publikálta. A feltaláló bizakodik abban, hogy megindulhat a gyógyszerré minősítés hosszú folyamata, de addig is gyűjtik és folyamatosan feldolgozzák a gyógyászati célra szánt aktív ráksejtpusztító keverék hatásának klinikai tapasztalatait.

A kóros sejtburjánzás célzott kezelése a leghatékonyabb
A kóros sejtburjánzás célzott kezelése a leghatékonyabb
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.