Arzénstop
Háromszáz hazai településen magasabb a csapvíz arzéntartalma az egészségügyi határértéknél. Az arzénes csapvíz fogyasztása hosszú távon növelheti bizonyos daganatos megbetegedések kialakulásának kockázatát. A közvetlenül ivásra fogyasztott, illetve főzésre és öntözésre használt víz jelentős kockázati tényező a hat év alatti korosztály számára. A problémára reagálva a Vöröskereszt felvilágosító programot indít Arzénstop elnevezéssel. 4 millió forint értékben több mint 500 speciális arzénszűrő kancsót osztanak szét a rászorulók között.
A kormányzati tervek szerint ugyan az ivóvízminőség-javító program keretében néhány éven belül mindenhol megvalósulnak a szükséges víztisztító beruházások, de jelen pillanatban a lakosság közel egytizede nem jut megfelelő minőségű vízhez. Amíg valóra válnak a központi ígéretek, átmenetileg a háztartások maguk is szűrhetnék a csapvizet. Mint a Vöröskereszt és BWT idén nyáron készített felméréséből kiderült, az érintettek több mint háromnegyede nem is tudott az őt érintő problémáról, és a megkérdezettek negyede úgy gondolja, hogy csak az önkormányzatok tudnák központilag megoldani az arzénmentesítést. Ennél is többen vélik úgy, hogy központi szűrés híján csak nagyon drága berendezéssel lehetne házilag arzénmentesíteni.
Méregtelenítés
A kifejezetten arzén eltávolítására kifejlesztett asztali szűrőkancsók azért fontosak a kismamák és a hat éven aluli gyermekek egészségének megőrzéséhez, mert ők testsúlyukhoz képest több vizet fogyasztanak. A Vöröskereszt felmérése riasztó tájékozatlanságot tárt fel az érintett területeken. Az arzénos vízzel ellátott településeken élők 86 százaléka semmiféle víztisztító berendezést nem használ, több mint harmaduk forralást követően nyugodt szívvel adja a csapvizet gyermekének, nem tudva, hogy az arzén forralással sem távolítható el az ivóvízből, így a főtt ételekben is benne marad. Az Arzénstop program keretében idén ősszel a Vöröskereszt huszonnégy településen oszt szét ötszáz arzénszűrő kancsót a BWT adományaként 4 millió forint értékben. Kardos István, a Magyar Vöröskereszt főigazgatója elmondása szerint a vízszakértő cég kifejezetten a hazai viszonyokra fejlesztette ki az arzénszűrő betétet, ami az egészségügyi határérték alá csökkenti a csapvízben oldott arzént. Mivel különösen az Alföldön égető a probléma, a jótékonysági akció Hajdú-Bihar, Békés, Csongrád, Bács-Kiskun, Pest és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében zajlik. A kancsókat a közösség szavazatainak arányában, online játék keretében kapják meg az érintettek a Vöröskereszt megyei rendezvényein októberben és novemberben.
Pannon-tenger
Hazánkban az ivóvíz kinyerésére feltárt mélységi rétegvizek magas arzéntartalma a tízmillió éve keletkezett és hatszázezer éve, a pleisztocén derekán megszűnő Pannon-tenger feltöltődéséhez köthető. Ekkor az ősfolyók által lerakott hordalék a környező hegyvidékek arzéntartalmú kőzeteit is berétegezte, elsősorban a délkeletalföldi területen. A rétegvízben oldott arzén komoly egészségügyi kockázatot jelent, mert a szervezetből nem tud kiürülni, a sejtekben felhalmozódva bőrrákot és egyéb betegségekre való hajlamot indukál.
A korábban érvényben lévő MSZ 450 ivóvízszabvány Magyarországon a szolgáltatott vezetékes víz arzéntartalmát 50 μg/l értékben maximálta. Az EU-normáknak megfelelő irányelvek alapján kidolgozott 201/2001 ivóvíz-kormányrendelet azonban ennél szigorúbb, 10 μg/l arzéntartalomnál húzza meg az egészségügyi határértéket. Ez ivóvizeink több mint felét érinti, és teszi szükségessé a vezetékes ivóvíz arzénmentesítését.