Elhalasztott béremelés, becsapott pedagógusok
Az életpályamodell Hoffmann Rózsa oktatáspolitikájának egyik legfontosabb eleme. Az államtitkár nemcsak a béremelést ígérte meg a pedagógusoknak, hanem egy ma még nem ismert minősítési rendszeren keresztül a tanárok valós teljesítményének elismerését is. Kérdés, hogy Hoffmann Rózsa mit reagál erre a döntésre. Korábban már vett tudomásul olyan intézkedést, amely a gazdasági tárca elképzeléseinek felelt meg, és nem a saját programjának.
A Nemzetgazdasági Minisztérium nyomására született meg a 16 éves tankötelezettség, a forráskivonás a felsőoktatásban, a keretszámok átszabása és a szakképzés átalakítása. A Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) közleményben tiltakozott arra emlékeztetve, hogy a Fidesz–KDNP már a parlamenti választásokat megelőző kampány során, illetve kormányra kerülésekor is folyamatosan a pedagógusok anyagi-erkölcsi megbecsüléséről beszélt.
Az érdekvédelmi szervezet hangsúlyozta, az új köznevelési rendszer és a drasztikus átalakítási tempó a pedagógusokra sokkal nagyobb terhet ró, ezért a megígért keresetnövekedést joggal várja a pedagógustársadalom. A PSZ elfogadhatatlannak tartja, hogy míg a béremelés elmarad, addig az államosítással – iskola-összevonásokkal – 22 ezer fővel csökkenteni akarják a közfoglalkoztatottak számát. Figyelmeztetnek: 2008 óta nem volt a közszférában béremelés. Ezért változatlanul indokoltnak tartják, hogy parlamenti vitanap foglalkozzon a köznevelési rendszer átalakításával.
Tiltakozott Mendrey László, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) elnöke is. Arra kérte a kormányt, halassza el az iskolák államosítását. Mendrey László emlékeztetett a köznevelési törvényben foglaltakra: a jogszabály heti 32 óra kötelező iskolában töltött órát ír elő a pedagógusoknak. Ezt egy Tárki-kutatás eredményeivel egészítette ki: már így is nagyok a terhek, ugyanis a tanárok átlagosan 51 órát dolgoznak egy héten.
Kitért arra, ha emelkedik a kötelező óraszám, akkor pedagógusokat fognak az utcára tenni. Hoffmann Rózsával kapcsolatban azt mondta, az államtitkár nem ura saját akaratának. A PDSZ is parlamenti vitanapot szorgalmaz, hogy a köznevelési törvényt meg lehessen vizsgálni.
Megkerestük a humántárcát, azt firtatva, hogyan viszonyulnak a nemzetgazdasági miniszter bejelentéséhez. Balog Zoltán miniszter nem adott interjút, mindössze annyit mondott egy budapesti sajtótájékoztatón, hogy nem tekinti véglegesnek a kormány döntését a pedagógusbér-emelés elhalasztásáról. Szerinte ha a jövő évi gazdasági eredmények megengedik, a döntés még változhat.