Nem ünnep, tüntetés
A Fidesz választási kampányának egyik hangsúlyos eleme volt a bérek rendezése és az életpályamodell bevezetése. Most pedig, ahogy a tegnapi megmozduláson a szónokok emlékeztettek, nemhogy az életpályamodellhez szükséges többletpénz nem látszik, valójában egyre kevesebbet költ a kormány az oktatásra.
„A költségvetésnek egykulcsos adóra futotta, 500 milliárdos Mol-részvényekre futotta és sokmilliárdos stadionépítésre is futja. Elég volt abból, hogy az oktatáson akarják a rossz gazdaságpolitikai döntéseket behajtani!” – mondta Somogyi László, az Oktatási Vezetők Szakszervezetének elnöke.
De a pénz, azaz annak hiánya csak az egyik kiemelt téma volt a demonstráción. Az érdekvédők másik aggodalmát az váltotta ki, hogy a döntéshozók nem hagytak esélyt az oktatás szereplőinek felkészülni a vitatott ágazati jogszabályok életbelépésére. „Az államosítás előtt néhány hónappal még nem állt fel a megyei-járási intézményfenntartó hálózat. Az iskolák mindent éreznek, csak biztonságot nem” – hangzott el.
Magát az államosítást változatlanul elutasítják a szervezők. Mendrey László szerint az nem javulást, hanem minőségi romlást hoz az oktatásban. Galló Istvánné, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke hozzátette, az államosítás arra szolgál, hogy az állami ideológia mindenhol érvényesülhessen: „Az állam a hatalomhoz hű alattvalókat akar nevelni, olyanokat, akik nem kérdeznek, nem kételkednek, csak hisznek.
A kialakuló rendszer határozza meg a gyerekek sorsát, ki mehet majd gimnáziumba, és kiből lesz cseléd.” A szakszervezetek arra kérték a kormányt, hogy halassza el a törvények hatályba lépését, és kezdjen érdemi tárgyalásokat. Merthogy szerintük ilyenek eddig nem voltak. A megjelentek szerint azért voltak „csak” kétezren, mert a többiek félnek. Talán a kormány is fél egy kicsit: a petíciót a minisztériumi vezetők helyett csupán két politikai tanácsadó vette át.
A kormányzat bizonyára szívesen adna ki közleményt, benne a nemzet napszámosainak szokásos méltatásával, de nehéz lehet a pedagógusokat úgy méltatni, hogy közben az ünnepeltek a minisztérium előtt tüntetnek – az ágazat összes nagyobb érdekképviseletének szervezésében. Ezt a kommunikációs nehézséget a kormány úgy oldotta meg, hogy nem is nagyon próbálkozott méltatással.
Ehelyett Selmeczi Gabriella, a Fidesz szóvivője egy rutinból „odasercintett” nyolcévezés után tulajdonképpen lehazugozta a tiltakozókat. Trükkösen, mert a tüntetésre kiadott közleményében formálisan a szocialistákkal vitatkozik, akik viszont nem tüntettek. Ellenben azt nevezi a szocialisták hazugságának, amit a demonstrálók ugyanúgy hangoztattak: a pedagógusok várható elbocsátását. „Ilyen nem lesz” – állította a szóvivő.