Kissé nőtt a reálkereset

.

A rezidensek után bekeményítenek az ápolók is

Elég, ha betartják a szabályokat, és összeomlik az egészségügy – állítja a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara Csongrád megyei szervezetének elnöke.

Baltával faragja a hiányt a kormány

Csaknem 290 milliárd forinttal javult az államháztartás helyzete áprilisban, jórészt az adó- és járulékbevételek emelkedésének köszönhetően.

Demonstrációval ünnepelnek a pedagógusok

Demonstrációt tart pedagógusnapon, június 3-án öt szakszervezet a fővárosban az Emberi Erőforrások Minisztériuma előtt.

'Léböjt' a közszférában

Kamatostul szedi vissza a kormány azt a pénzt, amit a minimálbér-emeléssel és a bérkompenzációval az embereknél hagyott.

 

Zuhan a reálbér

Öt százalékkal csökkent a fizetések vásárlóértéke márciusban Magyarországon: a statisztikai hivatal adata azt bizonyítja, hogy hiába erőszakolt ki a kormány a gazdaság teljesítőképességét meghaladó béremelést az alacsonyabb jövedelmi kategóriákban az év elején, az adóemelésekkel gerjesztett infláció lényegében elvitte a bérek vásárlóértékét.

Az öt százalék azt jelenti, hogy ugyanannyi pénzért ennyivel kevesebb terméket tudunk a vásárlókosárba tenni, mint egy éve. Hiába emelkedett a bruttó bér jóval az infláció felett, az adójóváírás kivezetése, illetve a fogyasztási célú adók növelése a másik oldalon lenullázta az elvárt béremelés hatását.

– Ez nem egy sikertörténet – értékelte lapunknak a bérkompenzációs rendszert Dávid Ferenc, az egyik legnagyobb munkaadói érdek-képviseleti szervezet, a VOSZ főtitkára. A kormány ugyan támogatást ígért az elvárt béremelést (beleértve a minimálbér és a garantált bérminimum növelését is) végrehajtó foglalkoztatóknak, de ez csak ahhoz volt elég, hogy az alkalmazottak forintra ne vigyenek haza kevesebbet, mint tavaly. Arra már nem, hogy az előző évinél több terméket, szolgáltatást tudjanak vásárolni belőle.

A kormány nem is ígért többet, mint hogy a nettó béreket megőrzi, csakhogy a reálpozíció ilyen mértékű romlásával még a kabinet sem számolt. – A munkaadóknak fel kell készülniük arra, hogy az idén elszenvedett reálveszteséget a munkavállalók érvényesíteni kívánják a jövő évre vonatkozó béralkuban – mondta Dávid Ferenc. Ha hozzátesszük, hogy a kormány jövőre is „számít” bizonyos mértékű béremelésre, eközben pedig a gazdaság a teljes leállás állapotába került, a vállalkozóknak az ideinél is komolyabb kihívást jelenthet majd a bérmegállapodás teljesítése.

A KSH jelentéséből az is kiderül, hogy a közszférában lényegében a közmunka jelenti majd a foglalkoztatásbővítést. A más állást nem találóknak juttatott bér egyébként megbolygatja a statisztikát: az egyre növekvő tábor alacsony bérszintje lefelé húzza az átlagbért. Az egészségügyi dolgozók nyár közepén esedékes bérfejlesztése is torzítani fogja a mutatókat, csak épp ellenkező előjellel.

Elemzők nem számítanak arra, hogy idén pozitív tartományba kerül a reálbér: 2–5 százalék között szóródnak a visszaesés mértékére adott prognózisok.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.