Tavaszi éhség
„Kevés a fény, csökken bizonyos hormonok szintje a szervezetben. Kevés a szín, a friss zöldség és gyümölcs, hiányoznak a mikroelemek, vitaminok és az atioxidánsok. Mindez az étvágyat fokozza”, vázolja a téli hízás és a tavaszi éhség okát dr. Filiczky István, a Dr. Rose Magánkórház belgyógyász-gasztroenterológusa. „Amikor pedig olyan ételt veszünk magunkhoz, amelyből jószerével csak a kalóriák hasznosíthatók –mert a fontos anyagok szétfőttek, agyonsültek, vagy a mirelitben jéggé dermedtek, egyes feldolgozott élelmiszer esetében pedig már eleve ott sem voltak –, még ki sem ürült a gyomrunk, máris jelentkezik a következő éhségroham.”
Minőségi különbség
Szervezetünket csak részben érdekli a mennyiség, a minőséget fontosabbnak tartja, így amikor nem jut megfelelő táplálék-összetételhez, azt üzeni: kérek még! Ha csak zsírt eszünk, szénhidrátra éhezünk. Ha több szénhidrátot eszünk, akkor kívánjuk a húst. Ördögi kör.
„A téli pluszkilók kivédésében segít, ha újra felfedezzük a tököt, céklát, csicsókát, az almát és a körtét”, javasolja a táplálkozási szakember. „A távolról érkezett, nálunk nem szezonális primőrnek alig van beltartalma, mire a tányérunkra kerül. A félkészen vásárolt ételekkel sokszor ugyanez a helyzet. A kalóriáknak így a sokszorosát fogjuk megenni ahhoz képest, amennyit értékes ételekből kívánnánk meg. Úgy is fogalmazhatunk, hogy éhségünket inkább táplálkozással kéne csillapítanunk, mint étkezéssel.”
Márpedig lényegi különbség van étkezés és táplálkozás között:
- A táplálkozás nem a gyors megoldásokra koncentrál, hanem a jó alapanyagokra: lehetőleg helyben termelt, szezonális, friss vagy természetesen tartósított ételekre.
- Az elkészítés legjobb módja a kíméletes konyhai eljárás: párolás vagy lassú főzés.
-Az ételkombinációk is fontosak. Ebben verhetetlen a zöldség, a konyhai mindenes, ami egyaránt passzol a húsokhoz, a keményítőtartalmú ételekhez és a gabonákhoz. A gabona-hús, keményítőhús vagy keményítő-gabona ezzel szemben hizlaló párost alkot. Legrosszabb a zsiradékban sült keményítő – például a rántott ételek.
- A többszöri kisebb adag kíméli az emésztést, és ahhoz sem kell ragaszkodni, hogy az ebéd bőségesebb legyen, mint a reggeli. A szervezet nem napszakokban gondolkodik, hanem az emésztésre fordított munkában.
- Rendszeres időpontokban enni félsiker – ha szervezetünk megtanulhatja, mikor jött el az emésztés ideje, sokkal jobb munkát végez majd.
- A változatosan használt zöldfűszerek fokozzák az ízélményt, ezáltal teltségérzetet keltenek, és kiválthatják a felhasznált só egy részét is.
Vitaminkúra
A tél végi vitaminpótlás fontos, a tavaszi fáradtság egyik ellenszere. Azt viszont embere válogatja, hogy kinek éppen mikor, milyen mikrotápanyagokra van szüksége. Sőt azt is nehéz felmérni, hogy egy adott készítmény megfelelően felszívódik-e. Ezért nem ajánlatos a vitamin, ásványi anyag és nyomelemek bevitelénél kizárólag a tablettákra és táplálékkiegészítőkre hagyatkozni. Bár ilyenkor még a zöldségek és gyümölcsök tápanyagtartalma is csak töredéke az ideálisnak, ám ezek legalább természetes mikrotápanyagok, ráadásul a nyers élelmiszer azokat az enzimeket is tartalmazza, melyek gyorsítják, segítik a beépülést.
Legjobban tesszük, ha ilyenkor tavasszal fokozottan odafigyelünk a táplálkozásra, még ha nem is fogyókúrázunk vagy diétázunk. Egyszerűen figyeljük meg, hogy melyik étel hogyan hat ránk, mitől leszünk valóban jóllakottak és mitől maradunk teli hassal is éhesek. Amíg megérkeznek a szabadföldi zöldségek, addig kúraszerűen, de módjával és változatosan szedjünk vitaminokat. Ha ezt sikerül betartani, akkor észrevétlenül a téli kilóktól is megszabadulhatunk.