Tartsd nedvesen
Először is tisztítsuk meg és fertőtlenítsük alaposan még a kis horzsolásokat is, kivált ha földdel vagy aszfalttal érintkezett. Tehermentesítsük az immunrendszert, hogy a kórokozók elpusztítása helyett a gyógyulásra fordítson energiát.
Sajnos nem igaz a népi bölcsesség, miszerint levegőn jobban gyógyul a seb. A sejtek regenerálódása ugyanis akár 50 százalékkal gyorsabban megy végbe nedves környezetben. Valószínűleg azért terjedt el ez a tévhit, mivel a fedetlen sérülés gyorsabban pörkösödik, és vastagabb, száraz sebkéreg keletkezik a felületén. Ez azonban sérülékenyebb, főleg a hajlított ízületeknél – mint a térd és a könyök –, és hajlamosabb a látható, keloidos forradások képződésére.
A sebtapasz kiválasztásánál ügyeljünk a megfelelő méretre – a sebszélek a steril lapon belül legyenek és ragasztó ne érje őket. A rugalmasság, a lélegzőképesség és a bőrbarát anyagok szintén fontos szempontok. Az érzékeny bőrűek számára készülnek hidrokolloidos tapaszok, a sebgyógyulást pedig gyakran a steril lapra felhordott antiszeptikus és hámosító krémek segítik.