Egyéves vajúdás
A dokumentum az integrált vidékfejlesztési politikával kívánja elérni, hogy a családi gazdaságok fejlesztésével a monokultúrás tömegtermelés helyett a minőségi, a környezet- és tájgazdálkodási szempontokat szem előtt tartó gazdálkodás fejlődjön. Ezzel együtt úgy kívánnak értékes, egészséges, biztonságos és génmódosítás-mentes élelmiszereket előállítani, hogy közben megvédik a talajt, az ivóvízbázist, az élővilágot, a tájat és benne az embert közösségeivel és kultúrájával. A stratégia átfogó célkitűzése az ország vidéki térségeinek népességeltartó és népességmegtartó képességének javítása. A célok megvalósításához hét területen 43 nemzeti stratégiai és 7 térségi programot dolgoznak ki. Ezek között szerepel például a Demográfiai földprogram, az Ökológiai gazdálkodási program, a Föld- és birtokrendezési program, a Tanyafejlesztési program, az Ormánság program.
Azt, hogy a kormány első olvasatban elfogadta a 2020-ig szóló agrárprogramjának is számító Nemzeti vidékstratégiát,minden érdekelt örömmel fogadta. A meghatározott fő célokat – tájaink természeti értékeinek, erőforrásainak megőrzése, a sokszínű és életképes agrártermelés létrehozása, az élelmezési és élelmiszerbiztonság megőrzése, a vidéki gazdaság létalapjainak biztosítása, a vidéki foglalkoztatás növelése, a közösségek megerősítése, a vidéki népesség életminőségének javítása – bármelyik magyar politikai erő zászlajára tűzhetné – vélekedtek a szakértők.
A stratégia kormány elé kerülését egyéves huzavona előzte meg. Ennek során az egyik államtitkár, Ángyán József lemondott (aki egyebek mellett az agráriumban érdekeltséggel bíró oligarchák túlzott befolyására hívta fel a figyelmet). A tárca 20 fórumon mutatta be és teremtett alkalmat a dokumentum megvitatására. A vidék és a mezőgazdaság többször is átfogalmazott 130 oldalas programjába állításuk szerint tízezernyi észrevételt és számos tanulmány anyagát illesztették bele. Összesen 1500 vélemény, javaslat érkezett a tervezethez, és ennek nyomán elkészült a vidékstratégia végrehajtási programja, a Darányi Ignác Terv is, amelyre 2013 végéig 300 milliárd forint áll rendelkezésre.
A szaktárca reményei szerint a stratégiát változatlan formában fogadják majd el. Ezzel Fazekas Sándor szerint tartoznak mindazoknak, akik véleményt nyilvánítottak.