Panelproli
1. a) Panel, fn, pejor Panelekből készült lakótelepi lakás. 1. b) Proli, pejor Proletár, alacsony műveltségű, kis igényű személy.
2. Panelproli, pejor A lumpenproliból származtatott kifejezés a 2002-es választási kampányban.
A „lumpenprolit” az átszellemült Bayer Zsolt vezette be 2002. április 5-én, amikor aMagyar Nemzetben Kimasíroznak az életünkből végre! című írásában Márait, Szabó Dezsőt, Madáchot egymásra hányva kommunistázott (mellesleg szó szerint közölte azt a Daniel Cohn-Bendit-idézetet, amelyet az m1 hazudós riportere 2010-ben nekifeszített a ’68-as párizsi diákvezérnek, a pedofilvádas motívum itt, a ’68 szellemét gyalázó írásban bukkan föl először.) „Most végre a helyükre tesszük őket, most végre helyükre kerülnek a dolgok” – írta Bayer, az 5-ös számú Fidesz-párttagkönyv tulajdonosa, a Népszabadság egykori újságírója.
A lumpenprolit Orbán ellenzéke aknázta ki (hasonlóképp, mint a köteles beszédet). A „panelprolizást” a szocialisták azután dörgölték a Fidesz orra alá, hogy a 2002. április 15-i lakossági fórumon a Németh Zsolt fideszes képviselő oldalán részt vevő Bayer megismételte lózungját: „Magyarország nem fogja engedni azt, hogy a vízfejű Budapest, ezen belül Pest lumpenprolijai döntsék el, mi történjen ezzel az országgal.” Ez még 2009-ben is fájó emlék volt. Tarlós István hét év elmúltával egy lakótelepi konferencián beszélt arról,milyen nehezen viselte, amikor a Rózsadombon lakó barátai nekiszegezték a kérdést: „Mi ez a panelprolizás?”
– Nagyon remélem, hogy Orbán Viktor nem követi egyes párttársainak azt a szégyenteljes magatartását, hogy megfutamodnak a viták elől, tüntetőket küldenek oda, vagy elfutnak még egy háziaszszony elől is – mondta Gyurcsány Ferenc 2005 nyarán, amikor Orbánt nyílt parlamenti vitanapra próbálták rávenni. Varga Mihály, a Fidesz vezérszónoka így reagált: – Önnek nem a Fidesszel kell viaskodnia, hanem a munkanélküliséggel, az elszegényedéssel, az elnéptelenedő településekkel – jelentette ki. Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője elővette a régi puskát: „Tíz Pozsgay Imre és száz Szűrös Mátyás sem lesz elég ahhoz a Fidesznek, hogy elfeledtesse a baloldali választókkal a »panelprolizást«”.
Dávid Ibolya, azMDF elnöke az európai parlamenti választások idején adott Orbánnak egy sallert, amikor megpendítette, hogyan csinált a Fidesz a „panelproletariátusból” munkásosztályt, Gyurcsány Ferenc pedig 2006 tavaszán döfte sokadszor a tőrt a lakótelepieknek fűt-fát ígérő orbánisták oldalába, amikor a csepeli munkásotthonban rendezett nagygyűlésen kijelentette: „Volt idő, amikor a jobboldal szótárában a munkásember panelproliként szerepelt”.
Az eredeti „panelproli” egyébiránt nem a jobboldalOrbán-hű publicistáitól származik. A Népszabadság hasábjai ról indult hódító útra. F. Hegyi István 2001 szeptemberében egy plázákról szóló írásában használta először a szokatlan szókapcsolatot, melyért rögtön bocsánatot kellett kérnie. Bayerék fegyelmezett olvasóként találkozhattak a lapban megjelent frázissal, de nem emlékeztek rá pontosan, így kezdtek 2002-ben lumpenprolizni.
Amit a szocialisták éveken át ügyesen használtak. Vitték volna tovább is, de nem ment. „A fővárosi szocialisták célja, hogy az országgyűlési választásokon hozzák Budapestet – mondta Burány Sándor, az MSZP budapesti elnöke 2010 tavaszán. Ugyanitt Mesterházy Attila szocialista miniszterelnök-jelölt úgy fogalmazott: az MSZP budapesti jelöltjeinek feladata, hogy megvédjék a fővárosi vívmányokat, és további lépésekkel még élhetőbbé tegyék a várost. Szavai szerint az MSZP-nek mindig fontos volt a főváros. Amíg a Fidesz panelprolikban, addig az MSZP panelprogramban gondolkodik – tette hozzá.”
De ez már teljesen hatástalan volt.