Erőltetett politikai menet
A fideszesek maguk sem tudják, hány centire vagyunk a szakadék szélétől. De kezdődik az őszi parlamenti ülésszakot felvezető „hosszú hét”: ma és holnap kihelyezett kormányülés lesz Lovasberényben, melyen eldől, milyen intézkedésekkel pótolják a büdzséből hiányzó mintegy százmilliárd forintot. Ha nem is „teljes konkrétságában”, de Orbán Viktor Hajdúszoboszlón a szerdán kezdődő háromnapos Fidesz–KDNP-frakcióülésen ismerteti a gazdasági csomagot a kormánypárti honatyákkal.
A T. Házban erőltetett menet lesz – karácsonyig hatvan jogszabály vár elfogadásra, köztük húsz sarkalatos törvény –, azonban Hajdúszoboszlón sem a 2012-es büdzsé, sem az adótörvények nem lesznek napirenden. A Fidesz-frakció Hoffmann Rózsa közoktatási törvényjavaslatáról később Budapesten tárgyal, ahogyan a Lázár János frakcióvezető által „nem létező anyagnak” minősített munka törvénykönyve tervezetéről is, mellyel a kormányoldalról is többen vitatkoztak. Az önkormányzati törvény koncepciójáról szó lesz Hajdúszoboszlón, a tervezet okozhat „turbulenciákat”, de fideszesek azt prognosztizálják, végül mindenki megszavazza majd. A választójogi reformhoz viszont mindenképpen szeretné elnyerni a Fidesz valamelyik ellenzéki párt rokonszenvét, leginkább az LMP-re koncentrálnak.
A kormánypártok készek tárgyalási alapnak tekinteni a kétfordulós parlamenti választást is – tudtuk meg. A Magyar Szocialista Párt szintén kompromisszumkész: a szocialisták is hajlandók elmozdulni a tisztán listás megoldástól, ha „a kormányoldalról nem lesznek diktátumok”. A Lehet Más a Politika bízik benne, hogy konszenzussal születik meg a választójogi törvény. A Jobbik szerint „elképesztő állapotban van az ország”, minden szektorhoz hozzá kell nyúlni.
Orbán Viktor a hét végén Kötcsén „hozza képbe” a jobboldali holdudvart a gazdasági terveket illetően, s Matolcsy Györggyel együtt magyarázza majd el a miérteket még szeptember 12-e, a parlamenti ülésszak kezdete előtt.
A kormánypártok a nem halasztható átszervezések, a szükségszerű kiadáscsökkentések ellenére sem számítanak arra, hogy a frakciókban csoportos kiszavazások vagy „dezertőrök” lesznek.