ALLERGIA: A RÁKELLENES CIVILIZÁCIÓS BETEGSÉG
Allergének lehetnek pl. f -, gyom-, fa-, pollenek, házi poratka, élelmiszerek. A túlreagáló immunrendszernek azonban lehetnek pozitív hatásai is. Egy 18 évig tartó un. prospektív tanulmányban kimutatták, hogy az asztma és a szénanátha jelenléte a rákhalálozások valószín ségét több mint 10% -al csökkentette. Az allergia vastagbélrák ellenes hatását több prospektív tanulmány is meger sítette: 25% -al csökkentheti a vastagbélrák rizikóját. Az allergiás megbetegedések modern betegségnek számítanak. Ez felveti azt a
kérdést, mi vezetett tömeges megjelenésükhöz korunkban. 1989-ben Strachan indította útjára, az azóta többször módosított un. „higiénia hipotézist”. A mai módosított elmélet alapján az allergia tömeges elterjedéséhez a megváltozott környezet vezetett, a hagyományos allergénekben, mikróbákban, enotoxinokban gazdag környezet, amelyben seink felnttek, megváltozott, „tisztább” lett. A higiénia hipotézissel összhangban immunrendszerünk természetes fejl déséhez a fert z anyagok is hozzájárultak seinknél. Olyan hatóanyagok alkalmazása lehet eredményes az allergia leküzdésében, amelyek az immunrendszer aktivitásának, ill. rákellenes védekez képességének fenntartása mellett képesek az allergiás, ill. autoimmun betegségek kialakulását csökkenteni és a már kialakult betegségek tüneteit enyhíteni vagy megszüntetni.
S z á m o s g y ó g y g o m b a k i -vonatról kimutatták, hogy azok növelték az immunrendszer sejtjeinek ráksejt ellenes aktivitását amellett, hogy allergia ellenes (pl. hisztamin szintet csökkent ) hatást is kifejtettek. A nép és természetgyógyászat nyilván ebb l az okból használja ket az autoimmun betegségek kezelése mellett az allergiás betegségek tüneteinek enyhítésére. Figyelemreméltó, hogy a gyulladás gátló apigeninr l nemrég állatkísérletben kimutatták ekcéma ellenes hatását is.
Szerz : Varga Gábor Dipl.- Kfm.