Játék, apával

Anyja vasárnap délelőttönként kórházba járt.

Miért érzik csúnyának magukat a nők?

Korunk szépségideáljának műtét nélkül senki nem felelhet meg.

Pánik helyett pánikgomb

Néhány napja Budaörsön két, egymással az interneten megismerkedett lány közös öngyilkosságot követett el.

Orbán Viktor és egy renyhe tockos

Orbán Viktor szokás szerint többes szám első személyben beszél arról, hogy az Európai Parlament izgága kötekedőinek „adtunk ugye néhány kokit, és leesett néhány saller”.

„Az általános jólét alapja”

Az ifjúság helyes nevelését és az egész közoktatásügynek intézését a józan erkölcsű népek mindenkoron olyan nagy fontosságúnak tekintették, hogy benne látták országaik legfőbb sarokkövét és az általános jólét alapját – a magyarországi oktatásügy első átfogó szabályozása, az 1777-es Ratio Educationis kezdődik ezzel a mondattal.

 

Habsburg, koronajeggyel

Pont olyan sokat élt, mint a függetlenségért harcoló magyar sereg utolsó főparancsnoka: Görgei Artúr. Abban az évben született, amikor elsüllyedt a Titanic, majd hamarosan – néhány esztendőnyi világháborús vergődés után – széthullott az ő családnevét viselő birodalom. Habsburg Ottó mégsem került a történelmi süllyesztőbe, pedig – mint panaszolta – több száz évre visszamenőleg mindig mindenért őt tették felelőssé. Munkatársunk a vele folytatott beszélgetéseit idézi fel.

Ötven éve mondott le trónigényéről az utolsó magyar király és osztrák császár, a fiatalon elhunyt IV. Károly legidősebb fia, aki élete 99. évében, július 4-én aludt el örökre bajorországi házában. Házasságkötését követően, 1954-ben telepedett le a Starnbergi-tó közelében, mert a lehető legközelebb akart lenni Közép-Európához, hogy gyermekeinek is alkalmuk legyen ebben a sajátos atmoszférában nevelkedni.

A magyarok a közvélekedés szerint nem kedvelték a Habsburgokat. Kivételt talán csak Sisi és József nádor jelentett, s hozzájuk, a „kedves Habsburgokhoz” csatlakozott a rendszerváltáskor Ottó is. Elfogadott emberré vált, hatvan magyar település választotta díszpolgárává, több egyetem is díszdoktorává avatta. Nem hitt a szélsőjobb térhódításának veszélyében, amely Európát fenyegetné.

– Manapság többet írunk a szélsőségekről, de ténylegesen nem erősebbek, mint a múltban – érvelt egyik beszélgetésünk során. – Minden társadalomban akad egy-két bolond és excentrikus figura. És ezek közül egyesek a szélsőbalra, mások a szélsőjobbra sodródnak. Válság esetén mindig felélednek, de nem számítanak mindaddig, míg nem teszik meg a demokratikus erők, amit a weimariak megtettek: önként kapituláltak! – Weimar többször szóba került, mert miután 1933-ban épp Berlinben írta doktori disszertációját, szemtanúja lehetett, miként bukik el a köztársaság.

– Véletlen egybeesés, hogy épp Hitler hatalomra kerülése napján hagytam el a fővárost, akkor járt le a tartózkodási engedélyem. Sosem találkoztam vele. Pedig kétszer is üzent, s kétszer mondtam nemet. Ez volt az egyetlen tényleg érdekesnek ígérkező beszélgetés, amelytől végérvényesen elzárkóztam.

Az anschluss egybeesett azokkal a tárgyalásokkal, melyek hivatalos ausztriai hazatérését készítették (volna) elő. Még az is felvetődött, átveszi a kancellárságot Kurt Schuschniggtől. – Jól tudtam, nem sikerülhet ez a harc, de úgy éreztem, mivel feltartóztathatatlanul közeledett a háború szele, szükséges, hogy megvédje magát az állam, hogy legyen joga újra felállni azt követően.

– Szavaiból az derült ki, mindehhez nem igényelte (volna) a Monarchia visszaállítását, smég lövetni is hajlandó lett volna a német seregekre.Másként történt: a németek kezére jutott az elgondolásait rögzítő levél. Hazaárulónak nyilvánították, távollétében halálra ítélték; bécsi barátai koncentrációs táborba kerültek, az „összekötő” tábornokot agyonverték.

– A bukás után Portugáliába menekültem, de ott is a kiadatásomat követelték a németek. Magához hívatott Salazar elnök, aki ugyan megtagadta ezt, de ingatag helyzetükre hivatkozva arra buzdított, tűnjek el. – Csak 1940 júliusában jutott ki az USA-ba.

Szerinte előre sejthető volt az 1956-os forradalom kitörése. – Nem egyik napról a másikra történt. Emlékszem, már a nyár folyamán érezhetővé vált, hogy a nemzet elveszítette félelemérzését, s ha egy nemzet megszabadul félelmeitől, akkor előbbutóbb történik valami robbanás, gyökeres fordulat. Meggyőződésem: az ’56-os szabadságharc jelentette a kommunizmus végét. A magyarok által ütött réseket, repedéseket már senki sem tudta befoltozni. A szovjetrendszer egész felfogásának központi dogmája bukott meg akkor. Úgyhogy Magyarország győzött a hidegháborúban! Vallotta, hiszi, hogy az Úr akaratából történnek dolgok. – Érzi az ember a történelem alakulásában Isten kezét, s hogy részesei vagyunk az általa teremtett világnak. Ezáltal valamennyien az Ő akaratától függünk. Mindig volt bennem Istenben való bizalom, ennek is köszönhetően sosem terítettek földre a különböző megpróbáltatások. Világéletemben optimista természetű voltam, így minden nehézségen lelki sérülések nélkül jutottam át. – Nekiszegeztem a kérdést: mikor számolt le végérvényesen azzal az illúzióval, hogy egyszer az ő fejére is felteszik a magyar koronát? Azt felelte, már a háború alatt más problémák vonták el a figyelmét, mint például az, hogy megmentsék a nemzetet, bármilyen is legyen az államforma.

Sokan még így is fenségnek szólították, s úgy tekintettek rá, mint a legitimizmus, a royalista restauráció, a királyi abszolutizmus megtestesítőjére. Ezt azzal igyekezett elhárítani, hogy „eléggé demokrata vagyok, hogy mindenki jogát elismerjem arra, azt gondoljon, amit akar”. Elárulja persze azt is, hogy bár 1961-ben aláírta az Ausztria köztársasági alkotmányát elismerő nyilatkozatot, amellyel lemondott trónigényéről, az csak szomszédunkra vonatkozott. – Ezt is csak azért, mert így kerülhettem vissza Ausztriába, s ez volt bázisa a politikai karrie remnek. Trónkövetelőként sosem tudtam volna elérni mindazt, amit végül is sikerült. – Bár az USA-ban nem kezdeményezte, hogy pillantást vethessen az évtizedekig a Fort Knoxban őrzött magyar felségjelvényre, később a magyar Nemzeti Múzeumban – jegyet váltva, s kivárva sorát – többször is közelről csodálta meg a restaurált koronázási ékszereket.

Négyévesen, 1916. december 30-án jelen volt apja koronázási ceremóniáján. Mindent elraktározott az emlékezetében.

– Óriási esemény volt, pompázatos külsőségekkel. Emlékszem Budapestre érkezésünkre, megragadott a gyönyörű kilátás a Várból. Sokévnyi kényszerű távollét után 1988-ban ráismertem az emlékeim mélyén rögzült város képére. Felidéződött a koronázási ünnepség, a dombra való fellovaglás, Tisza István személye, aki a többiekkel ellentétben fekete díszmagyart viselt; a bolgár király pedig mellettem ülve folyton a koronázás és koronázás közti különbségeket magyarázta, de egy árva kukkot sem értettem belőle.

Szeretettel mesélt a Madeira-szigeti száműzetésben 35 évesen elhunyt, korábban ritkán látott apjáról, akitől bátorságot, Istenbe vetett bizalmat és nagy hazafiasságot tanult a közösen tett hosszú séták alkalmával. – Mert ízig-vérig magyar honfi volt. Elmélyülten ismerte a magyar irodalmat, szerette Petőfi költeményeit, sokat betéve is tudott. Még a forradalmi versek közül is. Megtanította az Akasszátok föl a királyokat! is.

A legbecsülendőbb tulajdonságnak a bátorságot és a becsületességet tekintette; a gyáva, képmutató, hazug embereket vetette meg leginkább. – Soha nem mondtam nemet, ha igent gondoltam. Bármilyen nehézségek is gördültek az utamba, mindig tántoríthatatlanul tovább küzdöttem amagam elé tűzött célok érdekében. – Pénz? Hatalom? Boldogság? Csak legyint: az ember azt teszi, ami a feladata. A jó lelkiismeret, ami a legtöbbet számít. A sors pedig azért van, hogy az ember túljusson rajta.

Sem titulus, sem postacím, sem telefonszám nem szerepelt névjegyén. Csak annyi: Otto von Habsburg. És a világon minden ajtó megnyílt előtte, mindenhová bejutott. Most már az örökkévalóságba is.

A „királyi” esküvő
A „királyi” esküvő
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.