Összefolyik a munka és a magánélet
A családi történéseket sokkal inkább a nők, mint a férfiak szokták megbeszélni munkahelyükön – ezek a legfontosabb megállapításai annak a közvélemény-kutatásnak, amelyet május végén készített a Szonda Ipsos, 600 ember megkérdezésével.
Ma Magyarországon nem számít szokatlannak, ha valaki nem választja szét munkáját és magánéletét, ha az egyik helyen felmerülő problémákkal a másik helyszínen is foglalkozik. A válaszadók 28 százaléka úgy nyilatkozott, hogy a munkája során felmerülő problémák otthon sem hagyják nyugodni. A többség – a dolgozók 72 százaléka – azonban megpróbálja munkaidőben befejezni teendőit, a családi közegben azzal általában nem foglalkozik.
Leginkább a fizikai tevékenységet végzőknek van lehetősége arra, hogy otthonukban ne kelljen munkahelyi dolgaikkal foglalkozniuk –az átlagosnál kisebb részük, 18 százalékuk viszi haza gondjait. A szellemi feladatokat ellátók közül a beosztottak tudják leginkább lezárni a munkanapot cégüknél, 22 százalékukat viszont otthon is foglalkoztatják a munkahelyi problémák.
A vezetők 43 százaléka viszont képtelen kikapcsolni: a szabadidejében is rágódik a munkahelyi problémákon. Ugyancsak összefolynak az órák a vállalkozók egy részének életében, körükben is az átlagosnál magasabb azok aránya, akiket folyamatosan foglalkoztat munkájuk.
A munkavállalók többsége (81 százaléka) ha bemegy dolgozni, akkor magánéleti, családi problémáit nem viszi magával. Ugyanakkor 19 százaléknyian vannak, akik munkahelyükön sem tudnak szabadulni otthoni gondjaiktól. A férfiak viszonylag kis részének, 11 százalékának figyelmét kötik le az otthoni gondok munkavégzés közben.
A nők körében sokkal jellemzőbb, hogy kollégáikkal való beszélgetéseik során is foglalkoznak magánéleti, családi problémáikkal – 29 százalékuknak munkája során is eszébe jutnak magánéletük történései. A munkahelyeken szóba kerülő otthoni gondok főképpen a gyerekekkel lehetnek kapcsolatosak, hiszen a harmincas, negyvenes éveik ben járó, házasságban, élettársi kapcsolatban élő nők az átlagot jóval meghaladó mértékben –35 százalékos arányban – tettek említést arról, hogy cégüknél is beszélgetnek magánéletükről.