Drágul az E85-ös és a dohány
A cigaretták adóterhelése három lépcsőben, 2012 végéig összesen 7,3 százalékkal növekedne, míg a vágott dohányé jóval nagyobb mértékben, 28 százalékkal. A kormány ugyanakkor azt is meggátolná, hogy a dohánygyártók a jövőben az adóemelések előtt bespájzolhassanak az olcsóbb zárjegyekből, így a közterhek növekedése egyből megjelenik a fogyasztói árakban.
A környezetbarát alapanyagú „benzin”, azaz az E85-ös bioetanol jövedéki adóját a kormány 12 forinttal emelné. Az indoklás szerint az, hogy az E85-ösnek 120 forint helyett csak mintegy 18 forint a jövedékiadó-tartalma – vagyis literenként körülbelül száz forinttal olcsóbb –, indokolatlan árelőnyt jelent, de emellett nem mellékesen a pénzre szükség van a költségvetési bevételek növelése miatt is. Az adóemelés után az E85-ös valóban elveszíti előnyét a benzinnel szemben: bár még mindig olcsóbb lesz, ám ez a különbség már nem kompenzálja azt, hogy hatásfoka körülbelül 30 százalékkal rosszabb a benzinénél.
Héjj Demeter, a Magyar Bioetanol Szövetség elnöke szerint a módosítás miatt akár meg is feleződhet a kereslet a termék iránt. A korábbi ígéreteknek ellentmondó, júliustól hatályba lépő változtatás kiszámíthatatlanná teszi a beruházási környezetet az E85-ös oszlopba fektető kutastól az etanol-előállítón át a fő alapanyagot jelentő hazai kukorica termelőjéig. A hazai bázisú termelés 20-25 ezer ember munkahelyét biztosíthatná, a kereslet várható visszaesésével ugyanakkor még a meglévők is veszélybe kerülhetnek – tette hozzá.
A törvénycsomag benyújtásával egy időben tartotta rendkívüli tájékoztatóját a kormányszóvivő. Az újságírókat egy a bankbetétek államosításáról szóló, csütörtök délután útjára indított körlevél miatt kellett összehívni. A freemail ingyenes levelezőrendszeren szétküldött üzenet szerint az uniós elnökség lejártával Brüsszel visszadob több, a parlament által korábban elfogadott törvényt, ami érzékenyen érinti a költségvetést, 500-600 milliárd forinttal rontva az egyenleget. A levél szerzője szerint az így ütött rést a kormány nem tudja másként befoltozni, mint a bankbetétek kétmillió forintot meghaladó részének elvonásával.
A tegnap délután fél háromra összehívott sajtótájékoztatón bejelentették: szó sincs arról, hogy a kormány zárolná a kétmillió forint feletti bankbetéteket. Nagy Anna kormányszóvivő elmondta, hogy a levél rémhírterjesztésnekminősül, büntetőjogi kategória, és hároméves börtönbüntetéssel sújtható. Két embert már azonosítani tudtak, akik elindították a láncreakciót, a feljelentést megtették. A rémhír hatását némileg persze csökkenti, hogy a pénzintézeteknél semmilyen rohamot nem lehetett tapasztalni. – A kormány a megelőzés fontosságát hangsúlyozva cáfolta azonnal a téves informá ciót –tette hozzá a szóvivő.