Aki kibabrál az idővel
Gyerekként Ray Charles hangja volt számára „a hang”, 15 évesen már egy zenekarban próbálgatta, hogyan is hasonlíthatna hozzá a legjobban. Ma már nehéz lenne kideríteni, hogy a kísérlet nem sikerült, vagy csak a szakmabeliek figyelmét kerülte el az ifjú tehetség.
Tény: Joe Cocker kezdetben nem az éneklésből élt. Volt gázszerelő, lakatos, benzinkutas, és ha úgy vesszük, mindez nem is jött rosszul később az alakja köré font legendának: íme, a lentről jött srác, aki sokra vitte… Igaz, ehhez az is kellett, hogy tiszteletét tehesse a korszakformáló wood stocki koncerten, ahol megmutathatta mit tud, és a rockzene rajongói, valamint a rockipar döntéshozói pedig felfigyelhettek rá.
Hangja és különös fazonja meghódította az érdekelteket, de az üzlethez kevéssé értve eleinte inkább másoknak kereste a pénzt. Magának meg a bajt, mert a sok munkát, a megerőltető koncertezést egyre nehezebben bírva egy időre az italhoz és a kábítószerhez nyúlt.
Joe Cocker mára a világ egyik legismertebb, legjobb és legkeresettebb előadója. Huszonegy stúdióalbuma és négy koncertlemeze jelent meg, s valamennyi óriási sikert hozott. Június 5-én hatodszor lép fel nálunk, ezúttal a Papp László Budapest Sportarénában.
Tavaly jelent meg Hard Knocks című albuma, azóta ezzel járja a világot, és persze nem csak ezzel, hanem legnagyobb slágereivel is. Mert nemcsak rajta, dalain sem fog az idő.
Hanghatárok
A hangok intenzitását decibelben (dB) mérik. 70–90 dB a csúcsforgalom, vagy az éttermi zajok intenzitása. Egy rockkoncerten ez akár 120-ig is felmehet, míg egy rakéta indítása 180 dB intenzitású.